بانک مرکزی افغانستان امروز با پخش خبرنامه‌یی اعلام کرده که در ادامۀ کمک‌های نقدی بشردوستانه به این کشور، ۳۲ میلیون دالر دیگر به کابل رسیده است.

بر بنیاد خبرنامۀ این بانک، این مقدار پول نقد امروز به بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) سپرده شده است. بانک مرکزی افغانستان گفته که از آغاز کمک‌ نقدی بشردوستانه به این کشور، تاکنون ۱۳ محمولۀ پول شامل ۳۴۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دالر به کابل رسیده است.

این بانک با قدردانی از کشورهای کمک‌کننده، خواهان تسهیل مراودات بانکی با افغانستان شده است تا زمینۀ تعامل مؤثر با کشورهای منطقه و جهان فراهم شود.

پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، ذخایر ارزی خارجی افغانستان منجمد و دست‌رسی این کشور به بانک‌های بین‌المللی نیز بسته شد. این محدودیت اقتصاد افغانستان را با فروپاشی روبه‌رو کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا اخیراً از هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در آن کشور نگه‌داری می‌شد، ۳.۵ میلیارد آن را به‌عنوان غرامت برای بازمانده‌گان حمله‌های یازدهم سپتامبر اختصاص داده است.

هم‌چنان بر بنیاد این تصمیم آمریکا، ۳.۵ میلیارد دالر دیگر از ذخایر بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان کمک به شهروندان این کشور به یک صندوق امانی انتقال داده می‌شود. این تصمیم دولت آمریکا، واکنش‌های منفی گستردۀ ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور، امروز در یک نشست خبری در کابل با انتقاد از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تخصیص بخشی از دارایی‌های افغانستان به‌عنوان غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، گفت که آمریکا باید در این زمینه تجدید نظر کند.

رئیس‌جمهور پیشین تأکید کرد که دارایی‌های منجمدشدۀ افغانستان از حکومت امارت اسلامی نه؛ بل وابسته به شهروندان افغانستان است. حامد کرزی افزود که از این دارایی‌ها نباید به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر داده شود؛ بل‌که تمامی دارایی‌های افغانستان به شهروندان این کشور برگردانده شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

کرزی هم‌چنان تصریح کرده که اسامه بن لادن، به‌عنوان عامل اصلی روی‌داد یازدهم سپتامبر در، پاکستان کشته شده است و نباید تاوان فعالیت‌ها و عمل او را شهروندان افغانستان بپردازند. به گفتۀ او، شهروندان افغانستان بزرگ‌ترین قربانیان تروریسم‌اند.

دیدبان حقوق بشر نیز روز گذشته با پخش اعلامیه‌یی از فرمان بایدن مبنی بر اختصاص ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، انتقاد کرده و گفته که رئیس‌جمهور آمریکا به‌دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است.

این نهاد افزوده است که در صورت تطبیق این تصمیم، یک سابقۀ مشکل‌ساز برای کنترل ثروت ایجاد خواهد شد. دیدبان حقوق بشر نیز گفته که اختصاص ۳.۵ میلیارد دالر به کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان ممکن است سخاوت‌مندانه به‌نظر برسد، اما باید به‌خاطر داشت که کُل هفت میلیارد دالر پیش از این به‌طور قانونی به شهروندان افغانستان تعلق گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: