ده‌ها تن از باشنده‌گان بامیان، پیش از چاشت امروز در مرکز این ولایت راه‌پیمایی اعتراض‌آمیز کردند و خواستار آزادسازی ذخایر ارزی کشور از سوی دولت ایالات متحدۀ آمریکا شدند.

معترضان بامیانی در این راه‌پیمایی با ابراز نگرانی و با حمل شعارهایی علیه آمریکا چون «آمریکا حیا کن، پول ملت را رها کن» می‌گویند که بسته‌ماندن ذخایر ارزی کشور از سوی آمریکا سبب گسترش بی‌پیشینۀ فقر و گرسنه‌گی در میان شهروندان کشور شده است. به باور آنان، اگر به‌زودی این دارایی‌ها آزاد نشود، فاجعۀ انسانی ناشی از فقر در کشور رخ خواهد داد.

سیدعبدالرازق دانش، مسئول اتحادیۀ معلولان بامیان و از برگزارکننده‌گان این راهپیمایی، می‌گوید که باشنده‌گان این ولایت و به‌ویژه جامعۀ معلولان و خانواده‌های قربانیان جنگ‌ها از دولت آمریکا می‌خواهند که هرچه فوری ذخایر ارزی افغانستان را آزاد کند و آن را به کشور برگرداند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، متضرر اصلی وضعیت پیش‌آمدۀ ناشی از بسته‌ماندن ذخایر ارزی کشور از سوی آمریکا، معلولان و خانواده‌های قربانیان جنگ‌ها در کشور اند.

او می‌افزاید: «ما از دولت آمریکا می‌خواهیم که دارایی‌های ارزی کشور ما را حیف‌ومیل نکند و این دارایی‌ها را آزاد کند و به کشور ما برگرداند. ما از نظام حاکم نیز می‌خواهیم که با استفاده از این دارایی‌ها، حقوق و امتیازات معلولان و خانواده‌های شهدا را پرداخت و به دیگر مشکلات چون فقر و گرسنه‌گی نیز به‌ گونۀ عادلانه رسیده‌گی کند.»

محمدعلی و گل‌بخت، دو تن دیگر از معترضان نیز می‌گویند که دولت آمریکا به رهبری جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور باید پول‌های افغانستان را آزاد کند و از این پول‌ها برای پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر استفاده نکند؛ زیرا هیچ شهروند افغانستانی در آن حمله‌ها شرکت نداشتند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معترضان بامیانی در پایان با صدور قطع‌نامه‌یی سه ماده‌یی از سازمان ملل متحد خواستند که آمریکا را وادار کند تا پول‌های افغانستان را آزاد کند و به کشور برگرداند. در مادۀ سوم این قطع‌نامه آمده است که سازمان‌های امدادرسان و حقوق بشری در وضعیت دشوار کنونی باید با معلولان و خانواده‌های قربانیان هم‌کاری و مساعدت کنند.

لازم به یادآوری‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی در کشور، دولت آمریکا به رهبری جو بایدن، نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر از ذخایر ارزی کشور را در بانک‌هایش بسته کرد و حدود دو هفته پیش بایدن با امضای فرمانی ۳.۵ میلیارد دالر از این دارایی‌ها را برای پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر و ۳.۵ میلیارد دیگر را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اختصاص داد. این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا واکنش‌هایی را علیه او در داخل و بیرون از کشور برانگیخته‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: