پس از این‌که آتش‌سوزی در روستای بالامردیان ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان وارد دومین هفته شد، ادارۀ محلی این ولایت نیز به‌دنبال تأیید شایعه‌هایی که میان مردم پخش شده، می‌گوید که پس از بررسی، آنان دریافته‌‌‌اند که آتش توسط جن‌ها شعله‌ور شده‌ است.

براساس گفته‌های باشنده‌گان روستای بالامردیان، از آغاز آتش‌سوزی تاکنون که ادامه دارد، ۳۰۰ خانواده ناچار شده‌‌اند برای نجات جان‌شان با داروندارشان خداحافظی کنند و به شهر شبرغان، مرکز این ولایت و ولایت بلخ بروند.

هرچند از آغاز آتش‌سوزی مردم تلاش کرده‌‌‌اند تا آتش را مهار کنند؛ اما این تلاش‌ها راه به جایی نبرده است و با گذشت هر ساعت، خانه‌های بیش‌تری در میان آتش، دود و خاکستر می‌شود.

مسئولان محلی و امنیتی جوزجان می‌گویند که شدت گسترش آتش به اندازه‌یی‌ست که امکان مهارکردن آن با آب وجود ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شعیب رسالت، والی جوزجان، با تأیید شایعه‌های مردم می‌گوید که ادعای مردم محل مبنی بر دست‌داشتن جن‌ها در آتش‌سوزی روستای بالامردیان درست است و «بررسی‌ها نشان می‌دهد که خانه‌ها یکی پی دیگری به خودی خود در آتش می‌سوزد.»

آقای رسالت افزون بر درخواست کمک از نهادهای امدادرسان، برای رهایی از این مصیبت، مردم را به دعا و توبه دعوت می‌کند.

سراج‌الدین احمدی، فرمانده امنیۀ جوزجان که تاکنون دو بار به محل روی‌داد رفته‌ است، می‌گوید براساس آماری که آنان در دست دارند، تاکنون ۱۰۰ خانه در روستای بالامردیان در اثر آتش‌سوزی به‌طور کامل یا قسمی سوخته‌ است.

ادامۀ آتش‌سوزی در روستای بالامردیان و بی‌برنامه‌گی ادارۀ محلی برای مهار آن، سبب شده است که ده‌ها خانواده از این روستا آواره شوند و آن‌هایی که باقی مانده‌، نیز با ترس سوختن دست در گریبان‌اند.

فرمانده امنیۀ جوزجان می‌افزاید: «دو روز پیش که ما آمده بودیم، تقریباً ۵۰ خانه آتش گرفته بود. دو روز از آمدن ما می‌گذرد و از قرار معلومات شمار خانه‌هایی که در آتش سوخته است به ۱۰۰ می‌رسد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هرچند در روزهای نخست آتش‌سوزی شماری به این باور بودند که وجود چاه‌های گاز طبیعی در روستای بالامردیان سبب شده است که این روستا در آتش بسوزد؛ اما پس از بررسی‌های هیأت فنی معلوم شد که هیچ چاه گازی در محل روی‌داد وجود ندارد. اکنون اما هر ساعتی که از مهارنشدن آتش‌سوزی در روستای بالامردیان می‌گذرد، باور مردم مبنی بر این‌که جن‌ها خانه‌های مسکونی را آتش می‌زند، نیز قوی‌تر می‌شود.

عبیدالله، یک تن از باشنده‌گان روستای بالامردیان، می‌گوید مشایخ و علما دریافته‌‌اند که خانه‌های مسکونی از سوی جن‌ها به آتش کشیده شده‌اند. به گفتۀ او، پس از فراخ‌شدن دامنۀ آتش‌سوزی در این روستا، ۳۰۰ خانواده از خانه‌های‌شان را ترک کرده و به مناطقی امن در مرکز جوزجان و ولایت‌های هم‌جوار آن پناه برده‌اند.

ولسوالی فیض‌آباد با داشتن ۷۲ روستا و فاصلۀ ۷۵ کیلومتری از مرکز، از ولسوالی‌های درجه سوم ولایت جوزجان به‌شمار می‌رود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: