از چند روز به این‌سو آتش‌سوزی مرموزی روستای «بالا مردیان» ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان را در کام خود فرو برده است. این آتش‌سوزی به‌طور وفقه‌یی هنوز هم ادامه دارد. به‌دنبال این آتش‌سوزی، بیش‌تر باشنده‌گان روستای نام‌برده ناگزیر شده‌اند که خانه‌های‌شان را ترک کنند و خود را به مکانی امن برسانند.

با این‌که آتش‌سوزی وارد چندمین روزش شده است، ادارۀ محلی جوزجان و باشنده‌گان روستای «بالا مردیان» هنوز نتوانسته‌اند آن را مهار کنند.

شماری از باشنده‌گان روستای «بالا مردیان» در گفت‌وگو با ذکرالله یزدانی، خبرنگار سلام‌وطندار در جوزجان که روز گذشته (پنج‌شنبه، بیستم اسد) به محل روی‌داد رفته بود، گفته‌ که به‌دنبال این آتش‌سوزی مرموز، موجودات «عجیب ‌و غریب» را دیده‌اند.

به گفتۀ آنان، آتش‌سوزی در این روستا همه‌روزه از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود و تا ساعت ۵ عصر ادامه می‌یابد. خبرنگار سلام‌وطندار از محل روی‌داد می‌گوید آتش با شدت و سرعتی گسترش می‌یابد که با آب‌پاشی و خاک‌پاشی امکان خاموش‌کردن آن وجود ندارد و دقیقه‌به‌دقیقه خانه‌های بیش‌تری طعمۀ آن می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شماری از گواهان عینی به خبرنگار سلام‌وطندار گفته‌اند که در اول فکر می‌کردند آتش‌ از سوی افراد مشخصی شعله‌ور شده باشد؛ برای همین، مردم با نیروهای امارت اسلامی خانه‌یی را که به آن مشکوک بودند، محاصره می‌کنند. در هنگام وارسی خانه، آن‌ها با این‌که هیچ فردی را در آن پیدا نمی‌کنند، شعله‌های آتش این خانه را نیز فرا می‌گیرد.

با این‌که شعله‌های آتش روزبه‌روز خانه‌های بیش‌تری را در روستای «بالا مردیان» خاکستر و مردمان زیادی را آواره می‌کند، هنوز دلیل اصلی آن مشخص نشده است. شماری از باشنده‌گان محل، وجود چاه‌های گاز در جوزجان را عامل این آتش‌سوزی می‌دانند. آنان می‌گویند که به‌دلیل وافربودن چاه‌های گاز طبیعی در این ولایت، این‌گونه روی‌دادها پیش‌آمدنی‌ست، به‌ویژه زمانی که این گازها استخراج و به‌طور درست از آن استفاده نشود.

با این حال، هیأت فنی که از سوی ادارۀ محلی برای بررسی روی‌داد آتش‌سوزی به روستای «بالا مردیان» رفته بود، وجود گاز در این روستا را رد می‌کند. بسم‌الله نصرت، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ جوزجان، می‌گوید که هیأت فنی پس از بررسی دقیق محل روی‌داد، نتوانسته است عامل آتش‌سوزی را مشخص کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دوام آتش‌سوزی و ناتوانی حکومت در مهار آن، سبب شده است که شایعه‌هایی در این مورد میان مردم پراکنده شود. شماری می‌گویند که جن‌ها در آتش‌سوزی روستای «بالا مردیان» دست دارند.

با این حال، عالمان دین به این باور اند که جن‌ها توانایی آسیب‌زدن به انسان‌ها را ندارند. عطاءالحق انس، کارشناس مسائل دینی، در این باره می‌گوید: «دیدگاه اسلام در قبال چنین مسائل یا روی‌دادها این است که چنین قضایا از لحاظ علمی بررسی شود. این‌ها همه از رسوب مواد اتمی‌ست و از لحاظ شرعی کدام جای‌گاهی ندارد.»

روستای «بالا مردیان»، یکی از روستاهای دورافتادۀ ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان است که ۱۲۰۰ خانواده در آن سکونت دارند و از راه کشاورزی، دام‌پروری و شغل آزاد امرار معیشت می‌کنند. باشنده‌گان این روستا سال‌هاست که به آب آشامیدنی، برق و خدمات ترانسپورتی دست‌رسی ندارند.

مرتبط با این خبر:

— روستای «بالا مردیان» ولسوالی فیض‌آباد جوزجان در آتش طبیعی می‌سوزد

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: