روستای «بالا مردیان»، یکی از روستاهای دورافتادۀ ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان است که در آن ۱۲۰۰ خانواده سکونت دارند و باشنده‌گان آن با کشاورزی، دام‌پروری و شغل آزاد امرار معیشت می‌کنند.

دست‌رسی‌نداشتن به آب آشامیدنی و نبود برق و جاده، از بارزترین مشکلات باشنده‌گان این روستا به‌شمار می‌رود.

شماری از باشنده‌گان روستای «بالا مردیان» به سلام‌وطندار می‌گویند که از چند روز به این‌سو این روستا در آتش طبیعی می‌سوزد و این آتش‌سوزی با فاصلۀ زمانی ادامه دارد.

به گفتۀ آنان، ادامۀ این وضعیت مردم را دچار بیماری‌های روانی کرده است و خانواده‌ها یکی پی دیگر ساحه را به مقصد شهر شبرغان، مرکز جوزجان و ولایت بلخ ترک می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شکرالله، باشندۀ روستای «بالا مردیان»، به سلام‌وطندار می‌گوید که آتش‌سوزی طبیعی در این روستا هنوز هم ادامه دارد و زیان‌های هنگفت مالی به مردم وارد کرده است.

به گفتۀ شکرالله، زنان و کودکان عاملان این روی‌داد را می‌بینند و همین‌ که مردان در ساحه حضور می‌یابند، غایب می‌شوند.

او می‌افزاید: «مردم با یک مشکل گرفتار است. اول مردم فکر می‌کردند که شاید انسان باشد، بعد از آن با تحقیق به ما معلوم شد که کودکان و زنان می‌بینند و به مردها معلوم نمی‌شود. نفر معلوم می‌شود، اما وقتی که خانه را باز کنند، کسی در خانه نیست و نفر گُم است.»

در همین حال، نورالله مسافر، رئیس کار و امور اجتماعی جوزجان که باشندۀ روستای «بالا مردیان» است، می‎‌گوید که امروز هم سه خانه در این روستا طعمۀ آتش شده است و مردم با خاک آتش را خاموش می‌کنند.

به گفتۀ رئیس کار و امور اجتماعی جوزجان، ادامۀ این وضعیت سبب شده است که مردم این روستا را ترک کنند.

او می‌‌افزاید: «حتی به بعضی‌ها ضرر هم رسانده است که در حالت بی‌هوشی قرار دارند. یک زن و یک کودک هم شامل‌ آن‌هاست. همین مشکل‌ها وجود دارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی‌ هم، سراج‌الدین احمدی، فرمانده امنیۀ جوزجان، می‌گوید که تاکنون بیش از ۵۰ خانۀ مسکونی در آتش طبیعی سوخته است و این آتش‌سوزی هنوز هم ادامه دارد.

به گفتۀ فرمانده امنیۀ جوزجان، هم‌اکنون باشنده‌گان روستای «بالا مردیان» در وضعیت بدی قرار دارند و نهادهای کمک‌رسان باید به‌منظور کمک به این خانواده‌ها وارد عمل شوند.

با این همه، مسئولان محلی جوزجان می‌گویند که هیأتی به‌منظور بررسی این روی‌داد و کمک به خانواده‌های آسیب‌دیده عازم این ولسوالی شده است و به‌زودی یافته‌های خود را با مردم شریک می‌کند.

شماری از باشنده‌گان روستای «بالا مردیان» وجود موجودات عجیب و غریب (جنیات) را دلیل این روی‌داد می‌خوانند و شماری دیگر از باشنده‌گان این روستا گرمای هوا و موجودیت گاز در ساحه را دلیل وقوع این روی‌داد می‌دانند. با این حال، هیچ یک از این موارد تاکنون رسمی تأیید نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: