روستای بالامردیان ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان که از شهر شبرغان، مرکز این ولایت ۸۵ کیلومتر فاصله دارد، بیش از دو هفته می‌شود که در آتش طبیعی می‌سوزد. مسئولان امنیتی جوزجان می‌گویند که ۸۰۰ خانواده پس از وقوع آتش‌سوزی در روستای بالامردیان، از این روستا آواره شده‌اند.

عبدالستار حلیمی، سخنگوی فرماندهی امنیۀ جوزجان، به سلام‌وطندار می‌گوید که ادامۀ آتش‌سوزی در روستای بالامردیان، سبب شده است تا خانواده‌ها از این روستا به شهر شبرغان و ولایت بلخ آواره شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ سخنگوی فرماندهی امنیۀ جوزجان، آتش‌سوزی در این روستا تاکنون مهار نشده است، اما تلاش‌ها ادامه دارد تا با «پادرمیانی مشایخ و علما این وضعیت کنترل شود.» او می‌افزاید روستای بالامردیان، یکی از روستاهای بزرگ ولسوالی فیض‌آباد است که بیش از دو هفته می‌شود در آتش می‌سوزد.

با این حال، شماری از باشنده‌گان روستای بالامردیان می‌گویند که آتش‌سوزی در این روستا هنوز هم ادامه دارد. به گفتۀ آنان، ادامۀ این وضعیت این روستا را خالی از سکنه می‌کند که بی‌نهایت اسف‌بار است.

در همین حال، سیف‌الدین معتصم، رئیس اطلاعات و فرهنگ جوزجان که برای بررسی وضعیت به روستای بالامردیان رفته است، می‌گوید که آتش‌سوزی در این روستا نسبت به روزهای گذشته کم شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او اما می‌افزاید که آتش‌سوزی زیان‌های هنگفت مالی به باشنده‌گان این روستا وارد کرده است. رئیس اطلاعات و فرهنگ جوزجان از نهادهای ملی و بین‌المللی می‌خواهد که باید کمک‌های‌شان را به باشنده‌گان این روستا افزایش دهند.

براساس آمارهایی که سلام‌وطندار به آن دست یافته، تاکنون ۱۲۱ خانۀ مسکونی به‌طور کامل یا قسمی در نتیجۀ این آتش‌سوزی سوخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: