هم‌زمان با ادامۀ درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان، طالبان اعلام کرده‌اند که تنها راه رسیدن به صلح در افغانستان برکناری محمداشرف غنی و ایجاد یک حکومت جدید است.

حکومت افغانستان اما بر قطع کشتار، پیش از هر بحثی تأکید می‌کند و می‌گوید که اولویت مردم افغانستان، پایان‌دادن به وحشت کنونی‌ست.

با این حال، آگاهان سیاسی می‌گویند که دو طرف شرط‌های غیرقابل تطبیق مطرح می‌کنند و توان پایان‌دادن به جنگ جاری در کشور را ندارند. آنان تأکید می‌کنند که برای پایان‌دادن به وضعیت جاری کشور، راه‌حل سومی و ایجاد طرف ناظر سومی تنها گزینه است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

رحمت‌الله بیژن‌پور، آگاه سیاسی می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح تاکنون حاوی بحث‌های جدی و مؤثر نبوده و به‌دلیل پیش‌برد غیرمسئولانه و بدون آجندا، بی‌نتیجه مانده است. او تأکید می‌کند که برای حل معضل جاری راه‌حل سومی باید روی‌دست گرفته شود.رحمت‌الله بیژن‌پور می‌افزاید: «دو شرط غیرقابل تطبیق و غیرقابل تأمین، بنابر این یک راه سومی باید وجود داشته باشد که راه سومی یک نیروی سوم است که هم در رابطۀ جنگ و هم در رابطۀ صلح یک نظریۀ جدید داده شود، جنگ متوقف و نظارت ملی، منطقوی و بین‌المللی بر آن تشکیل شود.»

آصف آشنا، دیگر آگاه سیاسی نیز می‌گوید که قدرت‌طلبی گروه طالبان و در عین حال روی‌کرد غیرواضح حکومت در برابر صلح و جنگ سبب شده است که تاکنون گفت‌وگوهای معنادار در زمینۀ صلح انجام نشود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفتنی‌ست در پی افزایش حمله‌های طالبان و تصرف شماری از ولسوالی‌ها از سوی آنان در ولایت‌های مختلف، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در رأس یک هیأت بلندپایۀ دولتی، جمعۀ گذشته برای نشست دو روزه با طالبان، به قطر رفت. در این نشست که انتظار می‌رفت روی آتش‌بس توافق شود، براساس اعلامیه‌های دو طرف، تنها روی ادامۀ گفت‌وگوها، حفاظت از زیرساخت‌ها و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان توافق صورت گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: