به ادامۀ ناامنی‌ها، حمله‌ها و انفجارها علیه غیرنظامیان به‌ویژه نمازگزاران، کابل، پایتخت کشور روز گذشته گواه انفجار دیگری بود. این انفجار هنگامی رخ داد که گروهی از مردم در مسجد جامع «حضرت زکریا» در نزدیک چهارراهی ترافیک حوزۀ چهارم امنیتی شهر کابل، سرگرم خواندن نماز شام بودند.

شماری از شهروندان کشور با ابراز نگرانی و انتقاد از امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گویند که آنان حتی در مسجد امنیت ندارند. روح‌الله، یک تن از دانش‌آموزان «مدرسۀ عمریه» در کابل است که در این انفجار استاد خود را از دست داده است. او با انتقاد از امارت اسلامی، می‌گوید که امارت اسلامی نمی‌خواهد امنیت مردم را تأمین کند.

هم‌چنان فرشاد، یک تن از بزرگان محل انفجار در مسجد جامع «حضرت زکریا»، به سلام‌وطندار می‌گوید که روند کشتار غیرنظامیان و مردمان بی‌گناه در کشور ادامه دارد و امارت اسلامی باید جلو آن را بگیرد. او می‌افزاید: «…کشتار که نه‌تنها سر هزاره و تاجیک است، در مجموع سر کُل مردم افغانستان روان است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، گواهان روی‌داد می‌گویند که فردی دو روز پیش پنکه‌یی/بادبزن برقی را برای این مسجد آورد و شام گذشته نخست آتش از درون پنکه برخاست و سپس با صدای بلند و دل‌خراش انفجار رخ داد.

نوراحمد که در هنگام انفجار داخل مسجد بود، می‌گوید که پس از ادای نماز فرض و در جریان دعا این روی‌داد رخ داد. حسیب‌الله، یک تن دیگر از گواهان این روی‌داد، به سلام‌وطندار می‌گوید با آن‌که یک روز از این روی‌داد گذشته است؛ اما هنوز هم گوش‌هایش از شدت صدای هولناک انفجار درد دارد.

در همین حال، عبدالرحمان که یک تن دیگر از دانش‌آموزان «مدرسۀ عمریه» است و برای فراگیری درس و تعلیم از ولسوالی تاله‌وبرفک ولایت بغلان آمده است، در این روی‌داد استاد و سه تن از دوستانش را از دست داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیۀ کابل، در توییترش نوشته است که در این انفجار ۶ تن کشته شده و ۱۸ تن دیگر زخم برداشته‌اند. این در حالی‌ست که روز گذشته نیز در نتیجۀ سه انفجار پی‌هم در مربوطات ناحیه‌های پنجم و دهم شهر مزارشریف، مرکز بلخ، ۹ تن کشته شدند و ۱۵ تن دیگر زخم برداشتند.

مسئولیت انفجارها در مزارشریف را گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش برعهده گرفته است. لازم به یادآوری‌ست که در چند ماه پسین، ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، کندز و کندهار گواه انفجارهای پی‌هم بوده است.

تمامی قربانیان این انفجارها را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند. گفتنی‌ست که سخنگویان امارت اسلامی برای ارائۀ پاسخ دربارۀ چرایی عدم تأمین امنیت مردم، حاضر به گفت‌وگو با سلام‌وطندار نشدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: