امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌، روز گذشته در مراسم فاتحه‌خوانی کارمندان این وزارت که در حمله‌ی انتحاری چند روز پیش در کابل کشته شده بودند، گفته که همه‌ی مشکلات کنونی افغانستان از سوی «خارجی‌ها و اشغال‌گران» ایجاد شده است. آقای متقی در این مراسم تأکید کرده که عامل مشکلات موجود در افغانستان، خارجی‌ها و اشغال‌گران است.

او افزوده است: «در همه‌ جا بی‌غمی و آرامی، شب‌وروز راه‌ها باز. این که مشکلات است، از دست همان ظالمان و اشغال‌گران است که در این ۲۰ سال مردم را می‌کشتند. آن وقت با باروت، بمب و طیاره می‌کشتند، حالا با گرسنگی می‌کشند. آیا در تمام افغانستان کسی می‌تواند که به الحاد و لادینی دعوت کند؟ نه زنا است، نه خارجی‌ها اند، نه اشغال است، نه شراب است، نه الحاد است و نه کفر است، جنگ برای چه؟»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، سیدشفیق‌الله سادات، استاد دانش‌گاه و پژوهش‌گر مسائل بین‌الملل، می‌گوید با این که تأمین نظم، امنیت و رفاه عمومی از وظیفه‌های اصلی دولت‌ها در هر کشوری است؛ اما در کنار امارت اسلامی، امریکا و جامعه‌ی جهانی نیز، عامل شکل‌گیری وضعیت کنونی در افغانستان اند.

او، به سلام‌وطندار می‌گوید: «یکی از وظایف حکومت، نظم و امنیت و رفاه شهروندان است. آیا در این چارچوب، رفتار امارت اسلامی درست بوده؟ امارت اسلامی در وظیفه‌ی اساسی خود به شکل درست عمل نکرده است. عامل وضعیت کنونی، ممکن امارت اسلامی بیش‌تر باشد؛ اما امریکا و جامعه جهانی نیز اند.»

از سویی هم، جمعه‌خان پویا، فعال سیاسی، می‌گوید که فرهنگ حاکم در حکومت‌های افغانستان این بوده که همواره چالش‌های موجود را، به بیرون از خود ربط بدهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او در این باره می‌افزاید: «فرهنگ بدی که در افغانستان وجود داشته است، این که حکومت‌ها مشکلات را به بیرون ارتباط می‌دهند. حکومت‌ها وظیفه دارند که امنیت و حقوق اساسی شهروندان را تأمین کنند. من فکر می‌کنم که جامعه‌ی جهانی نسبت به کمک‌ها برخورد سیاسی ندارد.»

گفتنی است که مسئولان وزارت اقتصاد پیش از این، گفته اند که سازمان‌های خارجی باید قوانین داخلی افغانستان را رعایت کنند و کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی خود را سیاسی نکنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: