گروه داعش مسئولیت حمله‌ی انتحاری بر وزارت امور خارجه در کابل را بر عهده گرفته است. خبرگزاری اعماق، وابسته به گروه داعش، ناوقت چهارشنبه‌شب، ۲۱ جدی، با پخش اعلامیه‌ای گفته که حمله بر وزارت امور خارجه در کابل کار این گروه بوده است.

گروه داعش، هدف از این حمله را برهم‌زدن ملاقات دیپلماتان خارجی با مقام‌های وزارت خارجه عنوان کرده است. خبرگزاری اعماق ساعاتی پس از این رویداد، با پخش تصویری از یک فرد رو پوشیده، مدعی شده که این حمله توسط یک عضو این گروه به نام «خیبرالقندوزی» انجام شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این حمله حوالی ساعت ۴:۰۰ عصر روز گذشته رخ داد. خالد زدران، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، در تویتی این رویداد را انفجار خوانده و گفته است که در نتیجه‌ی انفجار در جاده‌ی وزارت امور خارجه، پنج غیرنظامی کشته شده اند. به گفته‌ی سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، در نتیجه‌ی این انفجار شماری هم زخمی شده اند. او اما رقم دقیق زخمیان را روشن نکرده است.

در همین حال، شفاخانه‌ی ایمرجنسی کابل، اعلام کرده است که بیش از ۴۰ زخمی از محل انفجار در نزدیکی وزارت امور خارجه، به این شفاخانه منتقل شده اند. در اعلامیه‌ی شفاخانه‌ی ایمرجنسی که چهارشنبه‌شب، ۲۱ جدی، پخش شده، آمده که شمار تلفات این رویداد در حال افزایش است و تعیین رقم نهایی آن دشوار است.

طبق اعلامیه، کارمندان شفاخانه‌ی ایمرجنسی به رسیدگی به زخمیان ادامه می‌دهند و تخت‌های خواب اضافی را در آشپزخانه‌ها و سالن‌های غذاخوری جابه‌جا کرده اند. شفاخانه‌ی ایمرجنسی کابل افزوده که در سال جاری میلادی این نخستین باری است که زخمیان دسته‌جمعی از یک رویداد به این شفاخانه منتقل شده اند.

سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، نوشته است: «امارت اسلامی چنین حمله‌ی بی‌هدف و بزدلانه بر مسلمانان را محکوم می‌کند.» او گفته است که عاملان این رویداد را پیدا می‌کنند و به سزای اعمال شان می‌رسانند.

از سویی هم، شماری از رسانه‌ها به نقل از منابع خود تلفات این رویداد را ۲۰ کشته گزارش داده اند. بر اساس گزارش‌ها، مهاجم انتحاری هنگامی مواد هم‌راه خود را در برابر وزارت امور خارجه انفجار داده که هیئتی از دیپلماتان چینی در این‌ وزارت حضور داشته‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این حمله با واکنش‌های داخلی و خارجی روبه‌رو شده است. دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، سفارت بریتانیا برای افغانستان، سفارت ایران در کابل، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی دولت پیشین و شماری دیگر، این حمله را محکوم کرده اند.

وزارت امور خارجه، نیز با پخش خبرنامه‌ای این حمله را کار «دشمنان نظام اسلامی» خوانده و وعده‌ی انتقام داده است. طی چند ماه گذشته این چندمین حمله‌ی گروه داعش بر مکان‌های دیپلماتیک در کابل است. این گروه، پیش از این بر چندین مکان دیپلماتیک از جمله سفارت‌های روسیه و پاکستان در کابل و هتل محل اقامت شهروندان چینی در شهرنو کابل حمله کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: