مسئولان در وزارت صنعت‌وتجارت حکومت سرپرست افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گویند که در یازده ماه گذشته، افغانستان به ارزش یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون دالر کالاهای بازرگانی را صادر کرده است.

زغال‌سنگ، پنبه، میوه‌های تازه و خشک، تخم هنگ، قالین و زعفران، مهم‌ترین کالاهای صادراتی افغانستان در سال روان میلادی بوده که به پاکستان، هند، امارات متحده‌ی عربی، چین، ایران و ترکیه صادر شده است.

در سوی دیگر، بر بنیاد معلوماتی که وزارت صنعت‌وتجارت با سلام‌وطندار شریک کرده، افغانستان در یازده ماه گذشته، به ارزش نزدیک به هفت میلیارد دالر کالاهای مختلف را به کشور وارد کرده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت‌وتجارت، در این باره می‌گوید: «تجارت افغانستان در یازده ماه سال ۲۰۲۳، حدود هشت میلیارد و ۶۹۱ میلیون دالر بوده که یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون آن را صادرات و شش میلیارد و ۹۷۴ میلیون دالر آن را واردات تشکیل می‌دهد.»

در دو سال اخیر که امارت اسلامی بر افغانستان حاکمیت دارد، صادرات افغانستان افزایش بسیاری در مقایسه با دوره‌ی جمهوری داشته است که صادرات زغال‌سنگ و دیگر معادن، نقش اساسی را در این افزایش دارد.

با این‌ همه، مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گویند که صادرات افغانستان اندکی کم‌تر از آمار ارائه‌شده از سوی منابع حکومتی است؛ طوری که بر اساس آمار این اتاق، افغانستان در یازده ماه گذشته، بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر صادرات داشته‌ است که بیش از ۱۰۰ میلیون کم‌تر از رقم ارائه‌شده از سوی وزارت صنعت‌وتجارت را نشان می‌دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

خان‌جان الکوزی، عضو هیئت مدیره‌ی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، هرچند این رقم از صادرات افغانستان را بی‌پیشینه و با درنظرداشت مشکلات فعلی در بخش تجارت، مطلوب می‌خواند؛ اما تأکید دارد که هنوز چالش‌های اساسی سر راه روند صادرات افغانستان وجود دارد.

او می‌گوید: «تا کشور ما به رسمیت شناخته نشود و مشکلات سیاسی حل نشود، کریدور هوایی ما فعال نمی‌شود و مشکلات دیگر هم می‌باشد و هم‌چنان موانع دیگر و قیودات بانکی هست که مشکلات را به وجود آورده‌ است.»

گفتنی است که افغانستان سال گذشته، به ارزش نزدیک به دو میلیارد دالر کالاهای بازرگانی مختلف را صادر کرده بود که در این سال نیز، زغال‌سنگ، فرآورده‌های کشاورزی و قالین، بخش زیادی از آن را تشکیل می‌داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: