به دنبال تعیین سفیر غیرمقیم از سوی جمهوری نیکاراگوئه برای افغانستان در بیجینگ، وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی، اعلام کرده که با این تصمیم نیکاراگوئه موافقت کرده و از آن استقبال می‌کند.

این وزارت، امروز (یک‌شنبه، ۳ سرطان) در خبرنامه‌ای در حساب کاربری اکس خود، نوشته که ایجاد روابط دیپلماتیک با نیکاراگوئه را پیش‌رفت مثبت می‌داند و امیدوار است که روابط دوجانبه میان دو کشور گسترش یابد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در خبرنامه آمده است: «امارت اسلامی برای نخستین بار با تعیین سفیر غیرمقیم جمهوری نیکاراگوئه برای افغانستان در بیجینگ موافقت کرده و از آن استقبال می‌کند.»

وزارت امور خارجه‌، افزوده که به سفارت امارت اسلامی در بیجینگ دستور داده که با سفارت نیکاراگوئه روابط کاری نزدیک داشته باشد.

روزاریو موریو، معاون رییس‌جمهور نیکاراگوئه، روز گذشته اعلام کرد که مایکل کمپبل، سفیر این کشور در چین، مسئولیت‌ سفارت این کشور در کابل را از بیجینگ پیش خواهد برد.

شماری از آگاهان مسائل سیاسی، تعیین سفیر غیرمقیم از سوی نیکاراگوئه را دست‌آورد بزرگ برای امارت اسلامی می‌دانند و می‌گویند که دست‌گاه دیپلماسی حکومت سرپرست، برای گسترش روابط دیپلماتیک با کشورها، تصمیم‌های جامع را روی دست گرفته است.

محمود اضطرابی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «این بزرگ‌ترین دست‌آورد برای امارت اسلامی و ضعف دیپلماتیک کشورهای غربی است. دست‌گاه دیپلماسی افغانستان با اتخاذ تصمیم‌های خوب هدف‌ها را تعقیب می‌کند و در دراز‌مدت در سیاست‌های شان موفق بودند؛ این برای مطرح‌سازی امارت اسلامی و در موضع‌گیری جهان خیلی مهم است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ضیا حسینی، دیگر آگاه مسائل سیاسی نیز، می‌گوید: «اگر امارت اسلامی از این فرصت به خوبی استفاده کند، می‌تواند با کشورهایی که نزدیکی با امریکا ندارند اعتماد‌سازی و خود را به آن‌ها نزدیک کند تا ذهنیت برای دیگر کشورها نیز برای تعامل ایجاد شود.»

هرچند تا اکنون هیچ کشوری حکومت سرپرست افغانستان را به رسمیت نشناخته است؛ اما مقام‌های حکومت سرپرست پیش از این گفته بودند که امارت اسلامی ۳۸ نمایندگی فعال سیاسی در کشورها دارد که شامل سفارت‌ها و کنسول‌گری‌ها می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: