شماری از زنان در کندز، با نگرانی از سفیدشدن پیش از وقت موهای شان می‌گویند که وراثت، استفاده از دارو و فشارهای روانی، سبب شده که موهای شان پیش از وقت سفید شود.

 سمیرا، باشنده‌ی کندز که ۲۵ سال دارد، می‌گوید که به دلیل دچاربودن به ناخوشی‌های روانی موهایش پیش از وقت سفید شده است. او می‌افزاید: «فشار‌های زیاد را در زندگی خود تجربه می‌کنم؛ موهایم به سرعت سفید شده؛ این وضعیت سبب نگرانی‌ام شده است؛ احساس می‌کنم که باید در زندگی‌ام تغییرات آورم تا موهایم بهبود یابد.»

لیدای ۲۰ساله، دیگر باشنده‌ی کندز، می‌گوید که افزون بر موهای خودش موهای مادر و برادر بزرگش نیز، پیش از وقت سفید شده است. او می‌افزاید: «من به تازگی متوجه شده‌ام که موهایم پیش از وقت آغاز به سفید‌شدن کرده؛ این مسئله سبب نگرانی و استرس برایم شده است؛ زیرا احساس می‌کنم که زود پیر می‌شوم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آمنه، باشنده‌ی کندز، می‌گوید که سفیدشدن موهایش را از پدرش به ارث برده و پیش از سن طبیعی در نُه‌سالگی متوجه شده که موهایش سفید شده است. آمنه می‌افزاید: «زمانی که نُه سال داشتم موهایم آغاز به سفید‌شدن کرد و این تجربه را پدرم نیز دارد که در کودکی دچار سفیدی مو شده است؛ جست‌وجو کردم، این مشکل کدام درمان ندارد؛ چون در صورتی که تأثیر وارثت باشد، درمان بی‌فایده است.»

پرستوی ۲۰ساله، دیگر باشنده‌ی کندز اما می‌گوید که استفاده از دارو برای درمان بیماری روانی‌اش، سبب شده که پیش از وقت دچار سفیدی مو شود. او می‌افزاید: «وقتی استفاده از داروی اعصاب را شروع کردم، متوجه شدم که چند تار موهایم سفید شده و با دیدن موهایم تشویش من شروع شد و فکر می‌کردم که در جوانی، پیر شده‌ام.»

شماری از پزشکان، می‌گوید که فشارهای روانی، وراثت و کم‌بود برخی از ویتامین‌ها در بدن، از دلیل‌های اصلی سفیدشدن پیش از وقت موها است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عارف مومند، متخصص بیماری‌های جلدی در شفاخانه‌ی حوزه‌ای کندز، می‌گوید: «سفید‌شدن پیش از وقت موها می‌تواند ناشی از عامل‌های مختلف مانند فشارهای روحی، ناراحتی‌های روانی، عامل‌های ژنتیکی، کم‌بود ویتامین‌ها و مواد مغذی در بدن باشد. برای کنترل و پیش‌گیری از این مشکل، باید عامل‌هایی که سبب به‌وجودآمدن این مشکل شده، شناسایی شود.»

در سوی دیگر، مریم، روان‌شناس نیز، می‌گوید که استرس، اضطراب و ناخوشی‌های روانی، می‌تواند سلامت جسمی و روانی زنان را با خطر روبه‌رو کند. او می‌افزاید: «بسیاری از زنان در کندز به دلیل فشارهای اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی با مشکلات روانی روبه‌رو اند که این می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت روانی آن‌ها داشته باشد و به عواملی تبدیل شود که سبب سفید‌شدن موها قبل از وقت شوند.»

تغذیه‌ی ناسالم، بی‌توجهی به کمیت و کیفیت خواب، آلودگی محیطی، استفاده‌ی مواد بی‌کیفیت آرایشی و بهداشتی، فشارهای روانی و وراثت، از عامل‌های دخیل در سفیدشدن پیش از وقت موها، در میان زنان گفته شده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: