شماری از زنان در غور، از بیش‌ترشدن بیماری کمر و مفصل‌ها میان زنان در این ولایت رنج می‌برند و می‌‌گویند که به رغم مراجعه به پزشک برای درمان این بیماری که دچار آن هستند؛ اما سال‌هاست که این بیماری آن‌ها را رها نمی‌کند.

خورشید، بانوی ۳۵ساله‌ای که از داشتن بیماری کمر و پاها رنج می‌برد، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌‌گوید که بارها به پزشک مراجعه کرده است؛ اما هنوز هم از این بیماری رنج می‌برد.

او می‌‌افزاید: «از پارسال تا حال مشکل کمر من زیاد شده؛ دو بار ام‌‌آرآی کردم؛ به شفاخانه‌ها هم رفتم و همین مهره‌های کمر مرا گفتند که سه یا چهار مهره‌ی کمر تو پلاتین است؛ سیخ است؛ چه است نمی‌دانم گفتند تیر می‌شود؛ گفتند کمر تو عملیات می‌شود. مشکل کمر من زیاد است و حالا هم که نشسته‌ام، بسیار کم شور می‌خورم؛ حداقل ۱۰ تا ۱۱ قدم که زدم، بسیار کمرم درد می‌گیرد و شور خورده نمی‌توانم؛ کمرم با پای راستم بسیار به درد می‌آید.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

گل‌چهره و زهرا، دو بانوی دیگری که به بیماری کمر و مفصل‌ها مبتلا اند، انجام کارهای دشوار را از عامل‌های اصلی آن می‌دانند.

گل‌چهره می‌گوید: «من از همین پا درد دارم، به خاطری که کار می‌کنم؛ خواروزار هستم؛ خشت بالا کردیم؛ گِل‌کاری کردیم؛ خانه جور کردیم؛ گوسفندان را علف دادیم؛ خانه را جور کردیم؛ همین کارها را کردیم. پشت شانه‌ها و پاهایم درد می‌کند.»

زهرا نیز می‌گوید‌: «به کوه رفتم، علف و گندم درو کردم؛ قنج پُر کردم، بالای گاو کردم و آوردم به داخل کاه‌دان خالی کردم. حالا به این بی‌چارگی افتادیم؛ از دست‌وپای فلج، از کمر فلج؛ شب از یک پهلو به پهلوی دیگر گردانده نمی‌توانم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، عبدالاحمد نوری، پزشک در غور، عامل بیش‌ترشدن بیماری کمر و مفصل‌ها میان زنان در این ولایت را، نبود رژیم غذایی درست و مشکلات اقتصادی در این ولایت می‌داند.

نوری می‌‌گوید: «متأسفانه اکثریت خانم‌هایی که مراجعه کردند، چه خانم‌هایی که باردار بودند یا نبودند، متأسفانه تعداد واقعات دردهای مفاصل و ستون فقرات در میان شان زیاد است. واقعاتی را که من ارزیابی کردم، متأسفانه بیش‌تر به دلیل فقر اقتصادی و عدم توازن در مواد غذایی و مواد مغزی است. متأسفانه مردم از نظر رژیم غذایی، رژیم درست و مناسب ندارند.»

گفتنی است با این که بیماری‌های کمر و مفصل‌ها میان زنان در غور افزایش یافته است؛ اما می‌توان با درنظرگرفتن رژیم غذایی درست و استفاده از سبزی و میوه‌ در کنار شیر و ماست، در برابر این بیماری‌ها ایستادگی کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: