کابل میزبان هیئتی از اندونزیا به ریاست محمدیوسف کالا، معاون رییس‌جمهور پیشین این کشور است. این هیئت اندونزیایی در دیدار با مقام‌های امارت اسلامی از جمله عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرا و امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، روی تقویت روابط دوجانبه، سرمایه‌گذاری اندونزیا در افغانستان به ویژه روی معادن و هم‌کاری‌های این کشور در بخش‌هایی چون کمک‌های صحی و اعطای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغانستان، گفت‌وگو کرده‌ است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که در این دیدارها هیئت اندونزیایی مشوره‌هایی نیز به امارت اسلامی داشته است؛ مجاهد اما در باره‌ی این مشوره‌ها جزئیات بیش‌تر ارایه نمی‌کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌افزاید: «واقعیت‌هایی که در افغانستان است، به آن‌ها توضیحات و معلومات داده شد؛ هم‌چنان مشوره‌هایی که آن‌ها داشتند، به مسئولان شریک ساختند، روابط دو کشور را این هیئت بااهمیت دانست.»

امارت اسلامی در حالی پذیرای هیئتی از یک کشور اسلامی است و در نشست‌های خود با این هیئت روی تقویت روابط دوجانبه تأکید دارد که در نزدیک به سه سال گذشته برخی از کشورها از جمله کشورهای اسلامی هرچند کوشیده ‌اند روابط خود را با افغانستان دوام بدهند؛ اما این تلاش‌ها تا کنون منجر نشده‌ است که کشوری امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.

اجمل زرمتی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «تا زمانی که قدرت‌های بزرگ تصمیم در سیاست جهانی در مورد به‌رسمیت‌شناختن تصمیم نگیرند، کشورهایی مثل اندونزیا در این مورد پیش نمی‌شود؛ به خاطری که اگر این کار را بکنند، مورد تحریم قرار می‌گیرند. با آن هم این کشورها می‌خواهند روابط با افغانستان داشته باشند و برای همین این سفرها انجام می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالجبار اکبری، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز در این باره می‌گوید: «گسترش روابط امارت اسلامی با کشورهای منطقه و فرامنطقه برای ثبات افغانستان مهم است و این می‌تواند در درازمدت کشورها را برای به‌رسمیت‌شناختن قانع بسازد؛ مشروط بر این که امارت اسلامی خواسته‌های جهان را بپذیرد.»

گفتنی است که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان، تلاش‌ها برای استخراج معادن کشور نیز شدت یافته‌ است و پیش از اندونزیا، کشورهای دیگری نیز علاقه‌مندی خود را برای سرمایه‌گذاری روی معادن افغانستان ابراز کرده‌ اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: