مالیزیا، کشوری اسلامی در جنوب‌شرق آسیا است که با مدیریت خوب منابع طبیعی خود به یکی از قدرت‌های اقتصادی در منطقه مبدل شده ‌است. اکنون این کشور اسلامی نسبتاً موفق در حکومت‌داری، با اعزام هیئتی به کابل، به دنبال روی‌دست‌گرفتن دور تازه‌ای از روابط خود با افغانستان است.

این هیئت، دست‌کم از یک هفته به این ‌سو در کابل به سر می‌برد و سرگرم دیدار با مقام‌های ارشد امارت اسلامی است. در این دیدارها، موضوع‌هایی چون بهبود روابط میان کابل و کوالالامپور، سرمایه‌گذاری بازرگانان مالیزیایی در افغانستان و هم‌کاری این کشور با افغانستان در بخش‌هایی چون امنیت سایبری و جرایم دیجیتال، بحث شده ‌است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

آگاهان، برقراری روابط افغانستان با مالیزیا را مهم می‌دانند. محمدباقر محسنی، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «مالیزیا در بخش سرمایه‌گذاری در افغانستان هم می‌تواند یک هم‌کاری خوبی داشته باشد و سرمایه‌گذاران مالیزیایی وارد افغانستان شده و سرمایه‌گذاری کنند.»

از سویی هم، این آگاهان با اشاره به چالش‌های موجود فراراه بیرون‌شدن افغانستان از انزوای سیاسی به دلیل به‌رسمیت‌شناخته‌نشدن حکومت سرپرست از سوی جهان، پیشنهاد می‌کنند که امارت اسلامی باید از سفر هیئت‌های کشورها به ویژه کشورهای اسلامی به افغانستان، برای بیرون‌کشیدن کشور از انزوا بهره ببرد.

این آگاهان بر استفاده‌ی افغانستان از تجربه‌های کشورهای اسلامی چون مالیزیا در بخش‌های حکومت‌داری و همین گونه حقوق بشر و حقوق زنان که هم‌اکنون مانع به‌رسمیت‌‎شناخته‌شدن حکومت افغانستان شده‌ است، نیز تأکید دارند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالقدیر قانت، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «مالیزیا یک کشور اسلامی مهم در جهان است و تجربه‌ی خوبی در حکومت‌داری دارد؛ در آن جا مرد و زن تحصیل می‌کنند و باید از تجارب این کشور استفاده شود.»

این در حالی است که با وجود روابط امارت اسلامی با برخی از کشورها، تا کنون هیچ کشوری در جهان به شمول کشورهای اسلامی، امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: