شماری از باشندگان کابل، با گلایه از افزایش بی‌رویه‌ی نرخ کرایه‌ی موترهای شهری، می‌گویند که رانندگان به گونه‌ی دل‌خواه کرایه‌ی مسیرهای رفت‌وآمد شان را تعیین می‌کنند.

مصطفا، باشنده‌ی کابل که در مغازه‌ای در شهرنو کابل کار می‌کند و روزانه از این مسیر به کوته‌‌ی سنگی رفت‌وآمد دارد، می‌گوید که این روزها به دلیل نرخ بلند کرایه‌ی موترهای شهری، از محل کار تا خانه را پیاده می‌رود.

او می‌افزاید: «من سرپرست خانواده‌ی سه‌ نفری هستم. کارگر هستم و روزانه کم‌تر از ۱۵۰ افغانی عاید دارم. از مسیر کوته‌ی سنگی به شهرنو کابل می‌آیم و ۳۰ افغانی کرایه‌ی موتر می‌پردازم. با افزایش کرایه‌ی موتر، توان پرداخت آن را ندارم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، خالد، دیگر باشنده‌ی کابل، می‌گوید: «بی‌کار و قرض‌دار هستم. از مسیر خیرخانه به شهر می‌آیم و ۳۰ افغانی کرایه‌ی موتر می‌پردازم. این نرخ خیلی گزاف است. مسئولان باید توجه جدی‌ای به این مسئله داشته باشند.»

در همین حال، شماری از تکسی‌ران‌ها، با شکایت از افزایش موترهای شخصی در مسیرهای مختلف شهر، می‌گویند که آنان کرایه را به گونه‌ی دل‌خواه تعیین می‌کنند.

امیر، راننده‌ی تکسی، می‌گوید: «مواد خوراکی و تیل قیمت است. هم‌چنان گشت‌وگذار شماری از موترهای شخصی در مسیرهای مختلف بیش‌تر شده است و رانندگان کرایه را افزایش داده اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این حال، مسئولان وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی افغانستان، می‌گویند که طرحی را برای تعیین نرخ کرایه‌ی موترهای شهری، تهیه کرده اند که به زودی عملی خواهد شد.

امام‌الدین احمدی، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «لایحه‌ی کاهش نرخ کرایه‌ی موترها آماده شده و در ۱۲۳ مسیر، نرخ کرایه از پنج تا ۱۰ افغانی کاهش یافته است. به تمام نهادها مکتوب صادر شده که باید عملی شود.»

شهر کابل با بیش از شش میلیون جمعیت، تنها پایتخت جهان است که سیستم ترانسپورتی منظم و بس‌های شهری فعال در همه مسیرهای رفت‌وآمد ندارد؛ چیزی که باشندگان آن به ویژه افراد دارای توانایی کم اقتصادی را، در رفت‌وآمدهای روزانه‌ی درون‌شهری، با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: