جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا در اظهارات جنجالی، افغانستان را گورستان امپراتوری‌ها خوانده و تأکید کرده‌ است که شهروندان این کشور هیچ ‌گاه متحد نخواهند شد. رییس‌جمهور امریکا، هم‌چنان گفته است‌ که برای کنترل داعش، راه‌های دیگری نیز وجود دارد.

جو بایدن، در یک نشست خبری مشترک با ویلیام روتو، رییس‌جمهور کنیا، گفته‌ است: «افغانستان معروف به گورستان امپراتوری‌هاست؛ امکان این که افغانستان را کسی متحد بسازد، دور از انتظار است. دوم این که راه‌هایی برای نظارت داعش بدون اشغال‌کردن افغانستان وجود دارد.»

هم‌زمان، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، با تأیید این که افغانستان گورستان امپراتوری‌ها است، متحدنبودن شهروندان افغانستان را رد می‌کند و می‌گوید که داعش نیز در حال فرار از افغانستان است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌افزاید: «تشویش در مورد داعش به جا نیست؛ زمانی که امریکایی‌ها این جا حضور داشتند، داعش پیدا شد و لانه ساخت؛ عملیات و جنایات خود را انجام می‌داد. زمانی که امریکایی‌ها پای شان از افغانستان کشیده شد، داعش هم شکست خورد و حالا هم در حالت فرار است و نیاز نیست زیر تعقیب کدام کشور قرار بگیرد.»

جو بایدن، پیرامون راه‌هایی که ممکن است امریکا با استفاده از آن داعش را کنترل کند، جزئیاتی نداده ‌است؛ اما به باور برخی از آگاهان، احتمال می‌رود امریکا در این راستا از خاک پاکستان بهره بگیرد.

سرور نیازی، آگاه مسائل امنیتی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «فکر می‌کنم امریکا می‌خواهد باز به دست پاکستان گروه‌هایی را ایجاد بکند و حکومت فعلی را زیر فشار قرار دهد و به بهانه‌ی داعش، گروه‌هایی را در برابر این حکومت ایجاد بکند و حتا امکان این وجود دارد که پاکستان با استفاده از این گروه‌ها حمله بکند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

برخی دیگر از آگاهان، تأکید می‌کنند که هر گونه مقابله با داعش و جلوگیری از تهدیدهای این گروه، نیازمند هم‌کاری با افغانستان است.

عزیز استانکزی، دیگر آگاه مسائل امنیتی، در این باره می‌گوید: «امریکا حضور داعش را از طریق پاکستان کنترل کند؛ امریکا می‌تواند با تشریک اطلاعات استخباراتی با پاکستان و منابع استخباراتی با افغانستان و هم‌چنان هم‌کاری مالی با افغانستان در زمینه‌ی جلوگیری از پیش‌رفت داعش و سایر گروه‌های مخرب اقدام کند.»

هم‌زمان با این، سرگی ناریشکین، رییس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، در یک نشست کشورهای مشترک‌المنافع، داعش و القاعده را زاده‌ی پلان‌های استخباراتی امریکا و بریتانیا خوانده و تأکید کرده‌ است که این دو کشور برای بی‌ثباتی افغانستان، با شماری از گروه‌های هراس‌افکن هم‌کاری دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: