یک روز پس از حمله‌ی گروه داعش بر کاروان نیروهای امارت اسلامی در شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان، حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که حمله‌های اخیر داعش در افغانستان، از سوی شهروندان خارجی انجام شده است.

او می‌افزاید:«‌گاهی که این‌گونه رویداد اتفاق می‌افتد، عاملان این رویدادها اتباع برخی کشورهای منطقه است و از این کشورها به افغانستان می‌آیند. نیروهای امنیتی امارت اسلامی برای دست‌گیری این افراد و جلوگیری از این گونه رویدادها، فعالیت جدی روی دست می‌‌گیرد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

روز گذشته، وزارت دفاع امارت اسلامی، پاکستان را متهم کرد که به داعش اجازه داده است تا برای عبور به افغانستان از خاک این کشور استفاده کند.

پیش از این، امیرخان سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی نیز مدعی حمایت داعش از سوی سه کشور در منطقه شده بود.

در همین حال، شماری از کارشناسان مسائل امنیتی، می‌گویند که ممکن است پاکستان از وجود داعش در افغانستان پشتیبانی کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عزیز استانکزی، آگاه مسائل امنیتی، می‌گوید: «پاکستان از دست‌درازی در امور افغانستان دست بردارد و کشورهای بزرگ مانند امریکا باید بالای پاکستان فشار آورد تا گروه‌های مخرب را به افغانستان نفرستد.»

افغانستان با پاکستان بیش‌ترین مرز را دارد و اکنون برای کنترل مرزها امکانات و نیروی کافی وجود دارد و از طرف دیگر حریم هوایی کشور هم در کنترل کامل امارت اسلامی قرار ندارد و این موارد آسیب‌پذیری افغانستان را در بخش نفوذ گروه‌‌های هراس‌افکن بیش‌تر کرده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: