محمد عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در دیدار با سفیران، دیپلمات‌ها و نمایندگان شماری از کشورها، گفته که امارت اسلامی گروه داعش را در افغانستان سرکوب کرده است و هیچ کس نباید به خاطر قوی‌نشان‌دادن و تقویت این گروه، لابی‌گری کند.

او افزوده است: «بعضی از حلقه‌ها در منطقه و جهان برای داعش در افغانستان دست به تبلیغات می‌زنند؛ داعش نه تنها دشمن افغانستان، بل دشمن بشریت، منطقه و جهان است. امارت اسلامی این گروه را در افغانستان سرکوب کرده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

معاون سیاسی ریاست‌الوزرا، تأکید کرده که امارت اسلامی علاقه‌مند برقراری روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جهان است و کشورها به ویژه همسایگان افغانستان اطمینان داشته باشند که از خاک این کشور، تهدیدی متوجه آنان نخواهد شد.

در سوی دیگر، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که شماری از کشورها به ویژه کشورهای غربی تلاش دارند از نام داعش در برابر رقیبان شان استفاده و از آن، بهره‌برداری سیاسی کنند.

ولی فروزان، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید: «اگر حکومت به رسمیت شناخته نشود؛ این جا هر کشوری می‌خواهد گروه‌های نیابتی خود را آورد؛ در شرایطی که جهان در حال رفتن به سوی جنگ جهانی سوم است در این جا هر رقم حکومت که باشد باید به رسمیت شناخته شود.»

زلمی افغان‌یار پوپل، رهبر «جریان همبستگی ملت واحد افغانستان»، نیز می‌گوید: «امیدوار هستیم که بر اساس یک پالیسی مشخص ما روابط خود را با کشورهای منطقه و فرامنطقه تنظیم کنیم که نه موضوع‌های داخلی ما متأثر شود و نه در بُعد فرامنطقه افغانستان بیش‌تر از این در انزوا بماند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

آگاهان، تأکید دارند که امارت اسلامی برای رفع نگرانی‌های کشورها در باره‌ی حضور داعش در افغانستان باید زمینه‌های به رسمیت‌شناسی را فراهم کند.

این در حالی است که پیش از این ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، گفته بود که امریکا تلاش دارد تهدید داعش در افغانستان را حفظ کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: