ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان گفته است که احتمال دارد امارت اسلامی در بهار سال آینده با مقاومت گسترده‌‌یی روبه‌رو شود.

او در گفت‌وگویی با خبرگزاری تاس روسیه، تأکید کرده است احتمال این که اعتراضات قومی در افغانستان پس از زمستان امسال به مقاومت گسترده در برابر امارت اسلامی تبدیل شود، وجود دارد.

نمایندۀ ویژۀ روسیه افزوده است که امارت اسلامی و جامعۀ جهانی باید حداکثر تلاش را برای ایجاد ثبات اقتصادی و اجتماعی در افغانستان انجام دهند. به گفتۀ او، باید جلو اقدامات تحریک‌آمیز در داخل و خارج این کشور برای درگیری‌های قومی گرفته شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

از سوی دیگر، کابلوف در این گفت‌وگو گفته است که  مسکو گام‌های مشخصی را در راستای به‌ رسمیت‌شناختن امارت اسلامی در سطح بین‌المللی می‌بیند.

او با اشاره به کمک‌های بشردوستانۀ بین‌المللی به غیرنظامیان در افغانستان، گفته این اقدامات نشان می‌دهد که اعتماد به رژیم حاکم در افغانستان رشد خاصی دارد. کابلوف در عین حال، تلاش‌ها برای رساندن این کمک‌ها را ضروری دانسته است.

او تصریح کرده که تماس‌های جاری سیاسی و اقتصادی خارجی و تلاش‌های برخی از کشورها برای از سرگیری تدریجی حضور دیپلماتیک یا قنسولی‌ در افغانستان، نشان‌دهندۀ نگرش مثبت نسبت به امارت اسلامی و گام‌هایی برای به رسمیت‌شناختن این حکومت است.

در بخشی از این گفت‌وگو، کابلوف با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی در مرزهای افغانستان با کشورهای همسایه گفته است که وضعیت در این مرزها را زیر نظر دارند و برای سناریوهای مختلف آماده‌اند. او از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی خواسته است که برای ثبات در آسیای مرکزی به کار و تلاش‌های خود ادامه دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که با گذشت بیش از پنج ماه از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، تاکنون هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است. در همین حال، بربنیاد گزارش‌ها در برخی از ولایت‌ها درگیری‌هایی میان نیروهای امارت اسلامی و نیروهای جبهۀ مقاومت رخ داده است و ادعاهایی مبنی بر کشته و زخمی‌شدن نیروهای دو طرف نیز وجود دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: