از روز گذشته به این سو که ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، از تعیین عبدالاحد طالب، والی پیشین هلمند، به عنوان فرمانده نیروهای ویژه‌ی رهبر امارت اسلامی خبر داده، گمانه‌ها و اظهارات بسیاری مبنی بر تشکیل یک نیروی ویژه شبیه سپاه پاسداران ایران از سوی رهبر امارت اسلامی، در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته است.

در مهم‌ترین این اظهارات، رحمت‌الله نبیل، رییس امنیت ملی افغانستان در دوره‌ی جمهوری، در حساب کاربری «ایکس» خود مدعی شده که کار ایجاد چنین نیروهایی در کندهار تکمیل شده و برای تجهیز و اکمال این نیروها، ۶۰ میلیارد افغانی از بودجه‌ی وزارت مالیه، اختصاص داده شده ‌است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در واکنش به این اظهارات، ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید که این نیروها از پیش در چوکات وزارت دفاع ملی وجود داشته و مسئولیت آن تأمین امنیت رهبر امارت اسلامی است. آقای مجاهد، به سلام‌وطندار تأکید می‌کند که هیچ‌ گونه بودجه‌ی ویژه‌ای به این نیروها اختصاص داده نشده‌ است.

سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌افزاید: «تشکیل نیروهای خاص مقام عالی امیرالمؤمنین کدام گپی تازه نیست، از قبل در چوکات ما وجود داشته‌، به خاطر امنیت خصوصی آن‎‌ها است. نیروهای خاص امارت اسلامی افغانستان هستند، کدام بودجه‌ی خاص هم ندارند، از بودجه‌ی وزارت دفاع حقوق شان پرداخت می‌شود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این حال، صادق شینواری، آگاه مسائل نظامی و امنیتی، می‌گوید که ایجاد چنین قطعه‌ی ویژه‌ی امنیتی رهبر امارت اسلامی، یک نیاز است. او در این باره می‌گوید: «ایجاد قطعه‌ی خاص امنیتی رهبر امارت اسلامی، در شرایط کنونی در کشور ما یک امر حتمی و ضروری است. معمولاً رهبران غرض امنیت بیش‌تر خود، به یک سلسه تدابیر ویژه نیاز مبرم دارند.»

گفتنی است که امارت اسلامی در بیش از دو سال گذشته، با تمرکز ویژه در حال تقویت ارتش خود است و پیش از این ذبیح‌الله مجاهد به سلام‌وطندار گفته بود که شمار نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، به بیش از ۱۰۰ هزار تن رسیده‌ است و امکان افزایش شمار این نیروها هم‌چنان وجود دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: