لیونارد زورلو، رئیس کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان برای افغانستان، امروز در نشستی به‌مناسبت بزرگ‌داشت از بیستم جون برابر با روز جهانی پناهنده‌‌گان در کابل، از ارائۀ کمک‌های بشری این سازمان به ۵.۳ میلیون پناهندۀ افغان که از کشورهای مانند پاکستان و ایران به افغانستان بازگشته‌اند، خبر می‌دهد.

به گفتۀ او، این کمک‌ها از سال ۲۰۰۲ تاکنون به پناهنده‌گان بازگشته در افغانستان ارائه شده‌ است. رئیس کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان برای افغانستان می‌افزاید که اکنون ۳.۵ میلیون بی‌جاشدۀ داخلی در این کشور نیازمند کمک‌های بشری‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

لیونارد زورلو می‌گوید: «۳.۵ میلیون بی‌جاشدۀ داخلی در افغانستان که از سال ۲۰۱۲ تاکنون به‌دلیل جنگ‌ها بی‌جا شده‌اند، نیاز به کمک‌های بشری دارند.» در کنار این، محمدارسلاح خروتی، معین وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان، از بازگشت حدود ۷۰۰ هزار پناهندۀ افغان در دوران حکومت سرپرست امارت اسلامی به کشور خبر می‌دهد.

او می‌گوید: ‌«از زمان روی‌کارآمدن تاکنون ۷۰۰ هزار پناهنده به کشور برگشته‌اند و زمینۀ برگشت ۲۵۰ هزار بی‌جاشدۀ داخلی به مناطق‌شان مهیا و هم‌چنان به ۴ میلیون تن کمک توزیع شده‌ است.»

از سویی هم، خلیل‌الرحمان حقانی، سرپرست وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان، در این نشست خواهان شناسایی عوامل مهاجرت شهروندان افغانستان شد. او می‌گوید: «به‌خاطر جلوگیری از مهاجرت بیش‌تر مردم افغانستان، باید علت‌های مهاجرت شناسایی شود.»

با این حال، حکومت امارت اسلامی اطمینان می‌دهد که توجه به وضعیت مهاجرت را در اولویت کاری خویش قرار داده‌ است. بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، خواهان رفتار خوب کشورهای میزبان با مهاجران افغان است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کریمی می‌گوید: «از کشورهایی که در آن‌ها مهاجران افغان حضور دارند، می‌خواهیم که با مهاجران افغان رفتارهای انسانی و خوب‌‌شان را تقویت کنند.»

این در حالی‌ست که مهاجران افغانی که به‌دلیل جنگ‌ و وضعیت اقتصادی به کشورهای بیرونی رفته‌اند، با چالش‌های متعددی روبه‌رو اند. از این میان، وضعیت مهاجران در کشورهایی چون پاکستان و ایران وخیم‌تر گزارش شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: