شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی، امروز در یک نشست خبری در کابل، از کشورهای همسایه به‌ویژه ایران و پاکستان خواست که مرزهای خود را به‌روی مهاجران افغانستان باز کنند.

او از کشورهای ایران و پاکستان خواست که براساس قوانین بین‌المللی با مهاجران افغانستان برخورد کنند و از آزار و اذیت آنان دست بردارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای استانکزی در این نشست افزود که علما دربارۀ آموزش دختران فتوا داده‌اند که باید بدون تبعیض در کنار پسران، زمینه برای‌شان فراهم شود. او از امارت اسلامی خواست که به مردم زمینۀ کار را فراهم کند و مردم را از مهاجرت بازدارد.

با آن‌که در این اواخر، شماری از مقام‌های حکومت پیشین در نتیجۀ تلاش‌های کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان به کشور بازگشته‌اند، اما در سوی دیگر، به‌دلیل فقر و مشکلات اقتصادی، شمار بسیاری از شهروندان می‌خواهند کشور را ترک کنند.

با این حال، معاون سیاسی وزارت خارجه می‌گوید شماری از کشورهای خارجی که در جنگ شکست خورده‌، اکنون جنگ سیاسی را با امارت اسلامی در پیش گرفته‌اند. به گفتۀ او، این کشورها تلاش می‌کنند که به این بهانه جوانان آموزش‌دیده و کادرها را از افغانستان بیرون کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که پس از به قدرت‌رسیدن امارت اسلامی، شمار بسیاری از مردم به‌دلیل روشن‌نبودن سرنوشت‌، مشکلات اقتصادی و دیگر عوامل کشور را ترک کرده‌اند و موج مهاجرت به کشورهای خارجی به‌ویژه ایران و پاکستان هنوز ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: