سازمان صحی جهان امروز با ارسال اعلامیه‌یی به رسانه‌ها، گفته است که این سازمان و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، نشستی سطح عالی را دربارۀ اولویت‌های موقت برای بخش صحت افغانستان در ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده از ۲۹ تا ۳۱ مارچ سال جاری در دوحه، پایتخت قطر برگزار کرده‌اند.

نماینده‌گان سازمان صحی جهان، یونسیف، دولت قطر، حکومت امارت اسلامی افغانستان، تمویل‌کننده‌گان و دیگر نهادهای بشردوستانه در این نشست شکاف‌ها در بخش صحت و ارائۀ خدمات تغذیه و یافتن گزینه‌هایی برای رسیده‌گی به آن‌ها و همین‌طور پیش‌رفت‌ها و شکاف‌ها در بخش پاسخ به کمک‌های بشردوستانه و مدیریت خطرهای فوری را بازبینی می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه آمده است که در این نشست هم‌چنان عناصر نظام صحی از جمله نیروی کاری بخش صحت، مدیریت زنجیرۀ تأمینات و … شناسایی و اولویت‌بندی می‌شوند.

قرار است در این نشست روی پشتی‌بانی از تطبیق طرح‌های اقدام‌های اضطراری ملی افغانستان برای ریشه‌کن‌کردن بیماری فلج کودکان و استفاده از منابع پولیو برای پشتی‌بانی از دیگر نیازمندی‌های بشردوستانه توافق شود.

روی‌کردهای تقویت پاسخ‌گویی به مردم افغانستان دربارۀ جهت‌گیری‌های راهبردی کلی برای پشتی‌بانی از بخش صحت، از جمله نظارت بر اثربخشی حمایت‌های بین‌المللی از محورهای دیگر این نشست است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نشست سازمان صحی جهان و یونیسف در حالی برگزار می‌شود که افغانستان با ترکیبی از بی‌ثباتی اقتصادی، خشک‌سالی شدید، ناامنی غذایی، افزایش سوءتغذیه و همه‌گیری کووید۱۹ روبه‌روست.

گفته می‌شود که این چالش پیچیده‌ سبب شده است تا بحران افغانستان یکی از بزرگ‌ترین و سریع‌ترین بحران‌های بشردوستانۀ جهان شناخته شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: