تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان صحی جهان، از دیدارش با قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامۀ امارت اسلامی خبر داده است. دو طرف در این دیدار دربارۀ بحران صحی و انسانی در افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

رئیس سازمان صحی جهان گفته است که پس از دیدار نخستش با سرپرست وزارت صحت در ماه سپتامبر سال گذشته در کابل، باوجود برخی بهبودها در سکتور صحی افغانستان، اما هنوز وضعیت صحی در این کشور وخیم است و بحران انسانی حاد هم‌چنان زندگی‌ها را تهدید می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او افزوده که در این دیدار هم‌چنان دربارۀ نیازهای صحی افغانستان، راه‌ها برای حفظ عمل‌کرد مراقبت‌های بهداشتی اولیه، تقویت نظام صحی، آماده‌گی اضطراری و آموزش نیروی کار صحی که زنان در آن محور آن اند، بحث شده است.

رئیس سازمان صحی جهان تأکید کرده که هم‌اکنون نیاز شدید در افغانستان، ارائۀ ابزارهای تشخیصی برای شناسایی ویروس کووید ۱۹ به‌ویژه نوع اومیکرون است؛ زیرا موارد مثبت ابتلا به این نوع ویروس در حال افزایش است.

او هم‌چنان تصریح کرده است که سازمان صحی جهان از مقابله با کرونا در افغانستان و هم‌چنان کارزارهای واکسیناسیون فلج کودکان و سرخکان پشتی‌بانی می‌کند. سازمان صحی جهان از جامعۀ بین‌المللی خواسته است که به گفت‌وگوها برای پشتی‌بانی از مردم افغانستان ادامه دهد تا سلامت و رفاه شهروندان افغانستان تأمین شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پیش از این نیز، نهادهای بین‌المللی از فروپاشی اقتصادی افغانستان و نظام صحی این کشور هشدار داده و گفته بودند که اگر کمک‌های فوری به این کشور نرسد، بدترین فاجعۀ انسانی در تاریخ رخ خواهد داد.

 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: