نهاد «زنان برای زنان افغان» در هم‌آهنگی با وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، امروز (سه‌‎شنبه، ۲ جوزا)، به ۴۰۰ خانواده‌ی نیازمند در شهر کابل، مواد غذایی توزیع کرد. این مواد، شامل آرد، روغن، برنج و برخی خوراکی‌های دیگر است.

فریدالدین نوری، مسئول نهاد زنان برای زنان افغان، می‌گوید: «در این برنامه، به زنان بی‌بضاعت و نیازمند که سرپرست خانه استند، کمک‌های عاجل می‌رسانیم. این برنامه‌ی دوم است؛ قبلاً هم ۴۰۰ فامیل را کمک کردیم و د هفته آینده، ۴۰۰ فامیل دیگر است.»

نوری، می‌افزاید که قرار است در هم‌آهنگی با وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان، در سال روان میلادی، به هزار و ۵۰۰ خانواده‌ی نیازمند در شهر کابل، کمک‌های اضطراری غذایی توزیع شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

خلیل‌رحمان حقانی، سرپرست وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید که این کمک‌ها با هم‌کاری سازمان‌های خارجی به نیازمندان ادامه خواهد یافت.

مینه‌گل که در صف دریافت کمک ایستاده، می‌گوید که سرپرست خانواده‌ای هشت‌نفری است و به دلیل ناداری، گاهی پیش آمده تا سه شبانه‌روز هم خانواده‌اش چیزی برای خوردن نداشته باشد. او، می‌گوید که شوهرش چند سال پیش در مسیر شاه‌راه میدان‌ورک کشته شده و اکنون، خودش بار تأمین نیازهای خود و فرزندانش را به دوش می‌کشد.

کریمه، دیگر باشنده‌ی کابل که با کودک شیرخوارش برای گرفتن کمک آمده، می‌گوید که شوهرش بی‌کار شده و درآمدی ندارد. او‌، می‌گوید که اگر بستگانش به او کمک نکنند، خود و خانواده‌اش دچار گرسنگی خواهند شد. «شوهرم قبلاً دَ دولت سرباز بود و فعلاً بی‌کار است. هفت سر عیال استیم، شش ماه میشه کرایه‌ خانه را ندادیم، به کمک دیگرا تا حالی تیر کردیم و به امید کمک‌های بعدی استیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، عبدالمتین رحیم‌زی، رییس امور مهاجران کابل، می‌گوید که تلاش‌ها برای کارآفرینی به زنان و نیازمندان در کابل ادامه دارد.

در نزدیک به دو سال گذشته، به دلیل توقف پروژه‌های انکشافی، کاهش کمک‌های جهانی و بلندرفتن گراف بی‌کاری، میزان ناداری در افغانستان گسترش و شمار نیازمندان به کمک‌های انسان‌دوستانه افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: