گروه طالبان امروز با پخش اعلامیه‌یی مخالفتش را با حضور سربازان ترکیه در افغانستان اعلام کرده‌ است. در اعلامیۀ طالبان گفته شده است مقام‌های ترکیه به خواست و توافق آمریکا تصمیم گرفته‌اند که سربازان‌شان را در افغانستان حفظ کنند.

طالبان در این اعلامیه حضور ترکیه در افغانستان را ادامۀ اشغال خوانده‌اند. این گروه گفته است که افغانستان و ترکیه روابط مذهبی، تاریخی و فرهنگی دارند و حضور نظامی این کشور احساس دشمنی و نفرت میان دو ملت را برمی‌انگیزد.

طالبان هشدار داده‌اند که حضور نیروی هر کشور زیر هر نامی در افغانستان، اشغال است و در برابر آن می‌ایستند. در اعلامیۀ طالبان به ترکیه هشدار داده شده است که اگر در تصمیم خود تجدید نظر نکند، چنان‌که در برابر سربازان خارجی جنگیده‌‎اند، در برابر ترک‌ها نیز می‌جنگند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طالبان از ترکیه خواسته‌اند از این فیصله دست بردارند که به سود ترکیه و افغانستان نیست. این گروه افزوده است پیش از این ترکیه تعهد کرده بود که خلاف رضایت طالبان تصمیمی نمی‌گیرد؛ اما به این تعهد عمل نکرده است.

در اعلامیه آمده است: «ما از چندی به این‌سو با مقامات ترکیه در تماس بودیم، نشست‌های صورت گرفته بود و آن‌ها به ما اطمینان داده بودند که بدون رضایت ما خودسرانه فیصله نمی‌کنند، اما اکنون که این فیصله شده، برخلاف آن تعهد است.»در اعلامیۀ طالبان تأکید شده است: «اگر مقامات ترکیه در این مورد از سر نو نیاندیشند و به اشغال کشور ما دوام بدهند، امارت اسلامی و افغان‌ها در برابر آن‌ها به اساس مسئولیت ایمانی، وجدانی و ملی‌شان آن‌چنان ایستاده‌گی می‌نمایند که از بیست سال به این‌سو در برابر اشغال ایستاده‌اند و مسئولیت عواقب آن به دوش کسی می‌باشد که در امور دیگران مداخله می‌کند و دست به این‌گونه فیصله‌های ناسنجیده می‌زند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پیش‌ از این گفته بود که دربارۀ حضور این کشور در افغانستان تصمیم گرفته شده است. رئیس‌جمهور ترکیه در هژدهم سرطان اعلام کرد که هیأت‌های ترکیه و آمریکا دربارۀ چه‌گونه‌گی مسئولیت آیندۀ ترکیه در افغانستان تصمیم‌گیری کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه

تاکنون جزئیات بیش‌تر دربارۀ نحوۀ مأموریت سربازان ترکیه در افغانستان وجود ندارد؛ اما مسئولیت تأمین میدان‌هوایی کابل به ترکیه سپرده می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که گروه طالبان با پخش اعلامیه‌یی در تاریخ بیست‌ودوم جوزا/خرداد نیز به ترکیه بابت حفظ سربازانش در افغانستان هشدار داده بود. این گروه گفته بود که حضور سربازان هیچ کشوری «قابل پذیرش نیست.»

در اعلامیۀ طالبان آمده بود: «هر انچ از خاک افغانستان، میدان‌های هوایی‌اش و تأمین امنیت سفارت‌خانه‌های خارجی مسئولیت افغان‌هاست. در نتیجه هیچ‌کس نباید به حفظ حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما امیدوار باشد و به همین‌ منظور نباید اقداماتی انجام شود که سبب تیره‌گی روابط میان مردم و کشورها شود.»

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: