قرار است نشستی دربارۀ صلح افغانستان در ۱۵ ماه اپریل میان نماینده‌گان حکومت، طالبان و با شرکت نماینده‌گان برخی از کشورها در ترکیه برگزار شود، اما حالا گزارش‌هایی منتشر شده است که این نشست به پیشنهاد طالبان به پس از رمضان موکول می‌شود.

سیداکبر آغا، از مسئولان پیشین گروه طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید که به درخواست آمریکا در نشست مسکو که دربارۀ صلح افغانستان برگزار شده بود، به طالبان فرصت داده نشد تا واقعیت‌ها را بیان کنند و احتمال دارد در نشست ترکیه نیز چنین شود. به گفتۀ او، اگر به طالبان برای بیان واقعیت‌ها فرصت داده شود، احتمالاً آنان به دلیل شرکت‌نکردن در نشست جده و شمار دیگری از نشست‌ها، مورد سرزنش قرار گیرند.

نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان قرار است در ۱۵ اپریل برگزار شود.

سیداکبر آغا دلیل دیگر تأخیر نشست ترکیه را نام‌بردن از حکومت مشارکتی می‌داند که به گفتۀ او، پایان خوبی نداشته است و بار ملامتی آن بردوش طالبان خواهد بود.

در همین حال، مولوی قلم‌الدین، دیگر عضو پیشین طالبان می‌گوید که با توجه به وضعیت جاری، نشست ترکیه ممکن است به تأخیر بیفتد. او مشکلات فنی در تمام طرف‌ها، نبود اجماع در دو طرف و ناروشن‌بودن خروج نیروهای آمریکایی را از دلیل‌های تأخیر نشست قلم‌داد می‌کند. مولوی قلم‌الدین می‌افزاید که اگر سازمان ملل متحد و آمریکا بر دو طرف فشار بیاورند و مشکلات موجود حل شود، آن‌زمان امکان برگزاری نشست در زمان تعیین‌شده وجود دارد.

اما ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح دربارۀ پیشنهاد طالبان برای تأخیر در برگزاری نشست ترکیه چیزی نمی‌گوید. به گفتۀ او، حکومت برای شرکت در این نشست آماده‌گی کامل دارد.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

از سوی دیگر، سبحان‌الله مصباح، آگاه سیاسی تأخیر در نشست ترکیه را بی‌فایده می‌داند و می‌گوید که موضع طالبان دربارۀ صلح از آغاز عادلانه نبود و می‌خواستند با فشارآوردن بر حکومت امتیاز به‌دست بیاورند. او می‌افزاید که مردم تأخیر در نشست نه؛ بل‌که صلح می‌خواهند.

او می‌گوید: «این به این معناست که نیت آنان دربارۀ صلح براساس منافع ملی استوار نیست. نیت‌شان خیر نیست و این برای معاملۀشان با آمریکاست و می‌خواهند مشخص کنند که بایدن سربازان آمریکا را بیرون می‌کند یا نه و می‌خواهند امتیاز به‌دست بیاورند.»

تلاش کردیم دیدگاه طالبان را نیز در گزارش داشته باشم؛ اما سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در قطر به تماس‌های سلام‌وطندار پاسخ نداد.

این در حالی‌ست که عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی شنبۀ همین هفته گفت نشست ترکیه برای افغانستان سرنوشت‌ساز است. لازم به یادآوری‌ست زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان در پیوند به نشستی که قرار است در ترکیه برگزار شود، به آن کشور رفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: