Asset 1SWN

وزیر خارجۀ ترکیه: نشست صلح افغانستان در ماه اپریل در استانبول برگزار می‌شود

mawlod-1536x1142

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه می‌گوید که قرار است نشست صلح افغانستان به میزبانی این کشور در ماه اپریل ام‌سال در شهر استانبول برگزار شود.

رسانه‌های ترکی امروز (جمعه، بیست‌ودوم حوت/اسفند) به نقل از آقای اوغلو گزارش داده‌اند که نشست استانبول جای‌گزین نشست دوحه نه؛ بل‌که مکمل آن است و در هماهنگی با دولت قطر برگزار می‌شود.

وزیر خارجۀ ترکیه گفته است که کشورش در این راستا یک نمایندۀ ویژه در امور افغانستان تعیین خواهد کرد.

شبکۀ «تی‌آر‌تی» ترکیه گزارش داده وزیر خارجۀ این کشور گفته است که طرف‌های گفت‌وگوهای صلح افغانستان (دولت افغانستان و گروه طالبان) به ترکیه اعتماد دارند و پیش از این نیز خواستار برگزاری چنین نشستی شده بودند.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز چهارشنبۀ همین هفته، بیستم حوت/اسفند با سادات اونال، معاون وزیر خارجۀترکیه، دیدار و دربارۀ روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده بود.

این در حالی‌ست که پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا در نامه‌یی به محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی گفته بود که کشورش از ترکیه خواهد خواست تا یک نشست سطح بالای رهبری دولت و طالبان را میزبانی کند.

وزیر خارجۀ آمریکا از رئیس‌جمهور غنی خواسته بود که با دیگر مقام‌های باصلاحیت حکومت و نماینده‌گان حوزۀ جمهوریت در این نشست بپیوندند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام