مالکان موترهای باربری که موترهای‌شان را در آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه از دست داده‌اند، با انتقاد از بی‌توجهی حکومت نسبت به پرداخت‌نشدن جبران خساره می‌گویند که ۵۰ روز از روی‌داد آتش‌سوزی این گمرک و یک‌ماه از نهایی‌شدن گزارش هیأت فرستاده‌شدۀ حکومت به هرات می‌گذرد؛ اما هنوز یک افغانی هم برای آنان پرداخت نشده است.

به گفتۀ مالکان متضرر موترهای باربری، توسط هر موتری که در آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه از بین رفته است، مخارج ۵ تا ۱۰ خانواده تأمین می‌شد، اما با از بین‌رفتن موترهای‌شان، اکنون همۀ خانوادۀشان لقمه‌نانی برای خوردن ندارند.

متضرران آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه از روز گذشته به این‌سو در یک کیلومتری این گمرک و شاهراه هرات_تورغندی با برپایی چادر تحصن، راه‌های منتهی به گمرک اسلام‌قلعه و بندر تورغندی  را به‌روی ترافیک بسته‌اند. آنان هشدار می‌دهند تا زمانی که رئیس‌جمهور برای‌شان غرامت نپردازد، این شاهراه‌ها را باز نخواهند کرد.

شاه معصوم، یک تن از مالکان متضرر موترهای باربری روی‌داد آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه می‌گوید: «به خدا و قرآن توان یک‌هزار افغانی را ندارم، گوش ما به طرف تلویزیون است که رئیس‌جمهور می‌گوید ما حالا خسارۀ مردم را پرداخت می‌کنیم. تا کی مردم را ایستاد می‌کنید، خسارۀ مردم را بدهید! اگر ندهید، ۵ روز که گمرک بسته باشد، جبران خساره می‌شود، تا پاسخ ندهد، ما راه را باز نمی‌کنیم.»

حسن، یک تن دیگر از مالکان متضرر نیز می‌گوید: «۵۰ روز است که من ازآردفروشی قرض می‌کنم، از روغن‌فروشی قرض می‌کنم، از برنج‌فروشی قرض می‌کنم، به والله قسم که دیگر پول ندارم. تا پول مرا رئیس‌جمهور ندهد، من این راه را باز نمی‌کنم.»

راتب، یکی دیگر از مالکان متضرر هم‌چنان می‌گوید: «جناب رئیس‌جمهور! یک امضای تو به‌کار است. ترا به خدا قسم غم ملت را بخور! تا خسارۀ ما داده نشود، جای ما داخل همین سرک است، دیگر جای نداریم برویم.»

گلاب، یکی دیگر از مالکان زیان‌دیدۀ آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه است که موتر باربری‌اش را با شراکت ۵ فرد به ارزش ۴۷ هزار دالر آمریکایی خریداری کرده‌ بودند، اما این موتر از بین رفته است. گلاب می‌گوید که حدود ۷۰ تن از درآمد موترشان امرار معیشت می‌کردند؛ اما با سوختن موترشان اکنون نانی برای خوردن ندارند.

بصیر آرین، نمایندۀ متضرران آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه با انتقاد از بی‌توجهی حکومت نسبت به متضرران این روی‌داد می‌گوید، تا زمانی‌ که رئیس‌جمهور برای مالکان موترها غرامت پرداخت نکند، به اعتراض‌شان ادامه می‌دهند و بزرگ‌راه‌های هرات_اسلام‌قلعه و هرات_تورغندی به‌روی رفت‌وآمد بسته خواهد بود.

در همین حال، سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که میزان خساره‌ و دلایل روی‌داد آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه از سوی هیأت حکومت مرکزی بررسی و گزارش آن به رئیس‌جمهور فرستاده شده و رسیده‌گی می‌شود. والی هرات از معترضان می‌خواهد که با بسته‌کردن شاهراه‌ها مردم را متضرر نکنند.

هرچند پیش از این رئیس عمومی گمرکات وزارت مالیه که پس از آتش‌سوزی به گمرک اسلام‌قلعه رفته بود، در آن‌جا گفته بود که به متضرران جبران خساره پرداخت خواهد شد. اما اکنون رفیع تابع، سخنگوی وزارت مالیه به سلام‌وطندار می‌گوید که روی‌داد آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه را معاونت نخست ریاست‌جمهوری بررسی می‌کند و معاونت نخست در این باره پاسخ‌گو است. به گفتۀ آقای تابع، وزارت مالیه در هیچ جای وعدۀ جبران خساره را به متضرران روی‌داد آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه نداده و این وزارت در این باره پاسخ‌گو نیست.

دیدگاه معاونت نخست ریاست‌جمهوری را در این باره به‌دست آورده نتوانستیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: