امرالله صالح‌، معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید، در صورتی که مالکان بلندمنزل‌ها که ۴۰ درصد در آلوده‌گی هوای پایتخت در فصل زمستان نقش دارند، تصفیه‌کنندۀ دود نصب نکنند، رهبری ادارۀ حفاظت از محیط زیست از وظایف‌شان برکنار خواهند شد.

معاون نخست ریاست جمهوری روز یک‌شنبه، یازدهم عقرب در یادداشتی در صفحه فیس‌بوکش نوشته که بلندمنزل‌ها، ۴۰ درصد در آلوده‌گی هوای پای‌تخت نقش دارند.

او به رهبری ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست گفته است که در مورد نصب فیلتر تصفیه‌کنندۀ دود به مالکان بلندمنزل‌ها اطلاع بدهد.

هم‌زمان با هشدار معاون نخست ریاست‌جمهوری از آلوده‌گی هوا در زمستان پیش‌رو، پایتخت‌نشینان می‌گویند که هوای آلودۀ کابل زنده‌گی را برای آنان دشوار ساخته است.

باشنده‌گان کابل نهادهای مسئول را در جلوگیری از استفادۀ مواد سوختی بی‌کیفیت در فصل سرما، به بی‌کفایتی متهم می‌کنند و می‌گویند که مسئول آلوده‌گی هوای کابل، ادارۀ محلی حفاظت از محیط زیست است.

یکی از باشنده‌گان کابل به سلام‌وطندار می‌گوید که نهادهای مسئول نمی‌توانند جلو سوخت ذغال‌سنگ و مواد دودزا را در بلندمنزل‌ها بگیرند.

سمیرا رسا، سخنگوی شهرداری کابل به سلام‌وطندار می‌گوید که شهرداری کابل به تنهایی خود نمی‌تواند از عهدۀ این کار به درآید و نهادها دیگر نیز باید با شهرداری همکار باشند.

نیک محمد، رئیس تفتیش ادارۀ محیط زیست به سلام‌وطندار می‌گوید که ادارۀ محیط زیست پلان پنج ساله‌یی را برای کاهش آلوده‌گی هوای پایتخت روی دست دارد که ۱۳ اداره در تطبیق آن همکاری خواهند کرد.

به گفتۀ او، وظایف اداره‌هایی که قرار است در تطبیق این طرح همکاری کنند، مشخص شده و هر اداره مکلف به انجام وظیفه‌اش است.

او افزود، ۳۷۰  بلندمنزل تعهد کرده‌اند که فلتر تصفیه‌کنندۀ دود نصب می‌کنند. او می‌گوید، در صورتی که این بلندمنزل‌ها فلتر تصفیه‌کنندۀ دود نصب نکنند، جریمه نقدی می‌شوند.

کابل یکی از آلوده‌ترین پایتخت‌های جهان شناخته‌ می‌شود و آلوده‌‎گی هوا در فصل زمستان جان صدها هزار تن را با خطر مواجه می‌کند. سال قبل، شهر کابل با شش میلیون جمعیت، به‌عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان در کنار دهلی جدید و پیکینگ قرار گرفت.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: