شماری از مراجعه‌کنندگان به مرکز توزیع شناس‌نامه‌ در سرای شمالی شهر کابل، می‌گویند که برای اصلاح و نوکردن شناس‌نامه‌های برقی شان، به دلیل کندی در روند کار در این مرکز، ناچار اند هفته‌ها و گاهی ماه‌ها انتظار بکشند.

آن‌ها، می‌افزایند که به‌درازاکشیدن روند رسیدگی به درخواستی‌های شان در این مرکز، هزاران افغانی به آن‌ها هزینه‌ی اضافی به هم‌راه داشته است.

فیض‌محمد و سیف‌علی که از کندز و کندهار برای دست‌رسی به خدمات شناس‌نامه‌ به کابل آمده اند، می‌گویند با این که ۱۰ روز از ارائه‌ی درخواست‌های شان می‌گذرد؛ اما هنوز به مشکل شان رسیدگی نشده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

فیض‌محمد، می‌افزاید: «۱۰ روز می‌شود آمده‌ام؛ تا کنون کارهایم هم تمام نشده؛ هنوز ۱۰ هزار افغانی من هم مصرف شده؛ ریش‌سفید هستم و از بس بیروبار است، زیر پا شدم. تذکره‎های قبلی ما در بمباردمان خراب شده؛ آمده‌ایم آن را باطل کنیم.»

سیف‌علی، نیز می‌افزاید: «کارهای ما را تال می‌دهند؛ باید کارمندان را زیاد کنند. از ولایت خود ما به این جا ما را روان کردند؛ پول ما ناحق خرج می‌شود.»

انارگل و مهدیه، دو مراجعه‌کننده‌ی دیگر به این مرکز نیز از ازدحام بیش از اندازه و بی‌دقتی در انجام کارها در این مرکز، شکایت دارند.

انارگل، می‌گوید: «از ننگرهار یک ماه می‌شود به این جا آمده‌ام؛ دخترم در تذکره عمرش را زیاد ذکر کرده؛ تمام رمضان در همین جا گذشت؛ آخر هم راپور را غلط ثبت کردند؛ هزاران افغانی پولم مصرف شده است.»

مهدیه، نیز می‌گوید: «مراجعه‌کنندگان بیش از اندازه است؛ خیلی زیاد هستند. باید کارمندان زیاد شود؛ بیروبار هم خیلی زیاد است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شماری از مراجعه‌کنندگان به مرکز توزیع شناس‌نامه‌‌ در سرای شمالی شهر کابل، خواستار ایجاد مرکزهای خدمات پس از توزیع در ولایت‌های خود شان اند.

اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، نیز با تأیید کم‌بود کارکنان در مرکزهای توزیع و اصلاح شناس‌نامه‌های برقی، می‌گوید که این اداره پیشنهادهایش را برای بلندبردن سطح تشکیلات این مرکزها، به مقام‌های بلندرتبه ارائه کرده است.

بر اساس معلومات اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، در ۱۴۰۲ خورشیدی، سه میلیون و ۱۲۴ هزار شناس‌نامه‌ی برقی از طریق ۷۶ مرکز توزیع شناس‌نامه‌ی برقی در سراسر افغانستان توزیع شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: