وزارت خارجۀ ایالات متحده آمریکا در گزارش سالانۀ خود در بارۀ حقوق بشر می‌گوید، در سال ۲۰۲ موارد نقض حقوق بشر در سرتاسر جهان، به شمول افغانستان به گونهٔ زیاد مشاهده شده است.

در این گزارش آمده است که دولت افغانستان به گونۀ مداوم و مؤثر، سوءاستفادۀ مقامات و نیروهای امنیتی را در پیوند به نقض حقوق بشر، بررسی و پی‌گیری نکرده است.

در گزارش آمده است که بی‌توجهی به حاکمیت قانون و مصونیت ناقضان حقوق بشر از مجازات در افغانستان از مشکلات جدی در سال ۲۰۲۰ بوده است.

در گزارش آمده است که بی‌توجهی گسترده به حاکمیت قانون و مصونیت از مجازات ناقضان حقوق بشر از مشکلات جدی سال ۲۰۲ بوده است. براساس این گزارش دولت به گونهٔ مداوم و موثر سوءاستفادۀ مقامات از جمله نیروهای امنیتی را تحقیق و تعقیب نکرده است.

حکومت اما با رد این گزارش می‌گوید، در برابر هر مسئول دولتی که حقوق بشر را نقض کرده به گونۀ قانونی و جدی اقدام شده است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخن‌گوی ریاست جمهوری می‌گوید، در جریان شش سال گذشته در نشست‌های شورای امنیت ملی بر حفاظت از غیرنظامیان و حقوق بشر در کشور تأکید شده است.

بر بنیاد گزارش وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا، قتل‌‌ها توسط شورشیان، قتل‌ها توسط نیروهای امنیتی، شکنجه و موارد مجازات بی‌رحمانه و غیرانسانی از سوی طرف‌های درگیری، بازداشت خودسرانه، ناپدیدشدن و آدم‌ربایی‌‌، فساد گسترده، عدم رسیده‌گی و پاسخ‌گویی به قضایای خشونت علیه زنان، استخدام و استفاده از کودکان به عنوان سرباز و سوءاستفادۀ جنسی از کودکان، هدف قراردادن اقلیت‌ها، افزایش تهدیدهای خشونت‌آمیز و قتل‌های هدفمند زنان، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی از جملۀ موارد نقض حقوق بشر است که در سال ۲۰۲ در افغانستان رخ داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: