گزارش مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان نشان می‌دهد که در یک‌سال پسین ۲۳ مدافع حقوق بشر و فعال مدنی در کشور کشته شده‌اند.

این آمار را مسئولان مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان و کمیتۀ مدافعان حقوق بشر در افغانستان امروز (پنج‌شنبه، چهارم جدی/دی) با برگزاری نخستین کنفرانس ملی مدافعان حقوق بشر در کابل اعلام کردند.

عزیز رفیعی، رئیس اجرایی مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان و رئیس کمیتۀ مدافعان حقوق بشر در افغانستان می‌گوید، این شمار مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی در ولایت‌های ناامن از سوی مخالفان مسلح دولت کشته شده‌اند.

به گفتۀ آقای رفیعی، مدافعان حقوق بشر با تهدیدهای شدید مواجه‌اند. او می‌گوید که در یک‌سال گذشته ۵۴ قضیۀ تهدید بسیار شدید در مورد فعالان حقوق بشر نزد آنان ثبت شده است و آنان توانسته‌اند تنها ۱۷ قضیه را بررسی کنند.

رفیعی می‌‌افزاید که تاکنون هیچ سازوکار جدی برای رسیده‌گی به قضیه‌های مدافعان حقوق بشر در افغانستان وجود ندارد.

کمیتۀ مدافعان حقوق بشر افغانستان از حکومت می‌خواهد پرونده‌های تهدید و قتل مدافعان حقوق بشر را به صورت جدی پی‌گیری کند.

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری که در این نشست سخن می‌زد، می‌گوید که امروزه هیچ گروهی از دست مخالفان مسلح دولت در امان نیست و دشمنان افغانستان قلب مردم‌سالاری، حاکمیت قانون، آزادی بیان و حقوق بشر را نشانه گرفته‌اند.

به گفتۀ دانش، دشمن تلاش دارد ارزش‌ها و دستاوردهای ۲۰ سال پسین را هدف قرار دهد.

چندی پیش کمیسیون مدافعان حقوق بشر از سوی رئیس‌جمهور به منظور حفاظت از مدافعان حقوق بشر ایجاد شد. این کمیسیون زیر رهبری معاون دوم رئیس‌جمهور فعالیت می‌کند.

مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان در حالی این گزارشش را همه‌گانی می‌کند که در دو ماه گذشته ۵ خبرنگار کشور در حمله‌های هدف‌مند و انفجار ماین‌های مغناطیسی کشته‌ شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: