دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، استراتژی جدید دوساله‌اش برای افغانستان را ارائه کرد که بر مبنای آن، سازمان ملل متحد، تا دو سال پیش رو، فعالیت‌هایش را در افغانستان ادامه خواهد داد.

بر اساس این استراتژی، یوناما به ارائه‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه و پشتیبانی از حقوق بشر در افغانستان، اولویت می‌دهد و هم‌چنان در این استراتژی، رسیدگی به وضعیت و مشکلات گروه‌های آسیب‌پذیر مانند زنان، کودکان، بی‌جاشدگان و اقلیت‌های قومی، به عنوان اولویت اساسی قرار داده شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حکومت سرپرست، با استقبال از ارائه‌ی فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد، تأکید می‌کند که این فعالیت‌ها نباید با قیدوشرط ارائه شود. حکومت سرپرست، هم‌چنان انتظار دارد که سازمان ملل متحد، پس از این در فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌ی خود، بیش‌تر به بخش انکشافی تمرکز کند.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره می‌گوید: «با درنظرداشت احترام به مسائل داخلی افغانستان، فعالیت‌های خود را منسجم بسازند. امارت اسلامی، در آن وقت هم‌کاری خود را با تمام جهت‌ها ادامه خواهد داد.»

شماری از آگاهان مسائل سیاسی اما از تمرکزنداشتن سازمان ملل متحد برای یافتن راه‌حل برای بیرون‌رفت افغانستان از چالش‌های کنونی، انتقاد می‌کنند. به باور آن‌ها، سازمان ملل متحد و نمایندگی آن در افغانستان، در دو سال گذشته نتوانسته‌ نقش خود را برای حل مشکلات سیاسی این کشور به گونه‌ی درست بازی کند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالجبار اکبری، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «یوناما که نماینده‌ی سیاسی سازمان ملل است، در کابل حضور و فعالیت دارد. هنوز این نهاد از منطق سیاسی استفاده نکرده تا با امارت اسلامی بنشیند و نقاط اختلافی را به نقاط اشتراکی تبدیل کنند و پیدا کند که مشکل اساسی در کجاست.»

گفتنی است که در نزدیک به دو سال گذشته، سازمان ملل با برگزاری نشست‌ها و صدور اعلامیه‌های زیادی، نتوانسته که حکومت سرپرست را به درنظرگرفتن خواست‌هایش قانع کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: