بخش زنان سازمان ملل متحد در افغانستان، می‌گوید که این نهاد بیش‌تر از دیگر دفترهای سازمان ملل متحد در افغانستان، از فرمان بازداشتن کار زنان متأثر شده؛ اما حاضر نیست با گروه‌های مردانه کار کند.  

بخش زنان سازمان ملل، امروز (دوشنبه، ۱ جوزا) در بیانیه‌‎ای، گفته که در هیچ کجای جهان، به‌ جز افغانستان، مأموریت سازمان ملل به چالش کشیده نشده و زیر تأثیر قرار نگرفته است.

بخش زنان سازمان ملل متحد، بازداشتن زنان از کار در دفترهای این سازمان را آخرین تجاوز به حقوق زنان خوانده است. این نهاد گفته است: «ممنوعیت کار زنان، ارزش‌هایی که ما بر آن باور داریم و جامعه‌ی بین‌المللی بر اساس آن‌ها بنا شده را نقض می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بخش زنان سازمان ملل افزوده که ۷۰ درصد کارکنان این بخش و پنج درصد کارکنان همه دفترهای سازمان ملل را زنان تشکیل می‌دهند.

در بیانیه‌ی زنان سازمان ملل، آمده است: «زنان سازمان ملل به‌ طور منحصربه‌فردی تحت تأثیر این محدودیت‌های وضع‌شده روی زنان قرار گرفته است؛ اما ما با گروه‌های مردانه کار نخواهیم کرد. ما از روی‌کرد اصولی خود در کار با زنان، دست نخواهیم کشید.»

این نهاد، هم‌چنان گفته که هر کاری انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که ارائه‌ی کمک‌ها، بر زندگی زنان و دختران مؤثر است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت، دختران و زنان بخش زیادی از حقوق اجتماعی شان را از دست داده اند. در نزدیک به دو سال گذشته، دانش‌آموزن دختر بالاتر از صنف ششم، از رفتن به مکتب بازداشته شده و همین گونه، از پنج ماه به این سو، دانش‌جویان دختر نیز از رفتن به دانش‌گاه‌ها منع شده اند.

در ادامه‌ی واکنش‌های داخلی و بین‌المللی در برابر محدودیت‌های آموزشی-تحصیلی و کاری زنان در افغانستان، امارت اسلامی، بارها گفته است که این محدودیت‌ها دایمی نیست و در صورت فراهم‌شدن محیط اسلامی، دختران و زنان این حقوق شان را به دست خواهند آورد؛ اما روشن نیست که این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: