جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا، طی نامه‌یی به رهبران مجلس نماینده‌گان و سنای این کشور گفته است که قصد دارد موقف افغانستان به‌عنوان «متحد عمدهٔ غیرناتوی آمریکا» را لغو کند.

در این نامه که روز گذشته (چهارشنبه، پانزدهم سرطان) به کانگرس فرستاده شده و قصر سفید آن را پخش کرده، جو بایدن گفته است: «می‌خواهم دربارۀ قصدم برای لغوکردن موقف افغانستان به‌عنوان متحد عمدهٔ غیرناتو به شما آگاهی دهم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بارک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، در سال ۲۰۱۲ افغانستان را منحیث متحد عمدهٔ غیرناتوی کشورش اعلام کرد که براساس آن زمینه برای کابل و واشنگتن به‌منظور ‌حفظ روابط اقتصادی و دفاعی فراهم شد.

به کشورهای دارای این موقف امتیازات اقتصادی و نظامی فراهم می‌شود، اما مانند کشورهای عضو ناتو هیچ تعهد امنیتی و تضمین‌ دفاعی را شامل نمی‌شود.

پس از لغو این موقف برای افغانستان، ۱۸ متحد عمدهٔ غیرناتوی آمریکا شامل، ارجنتاین، آسترالیا، بحرین، برازیل، کولمبیا، مصر، اسراییل، جاپان، اردن، کویت، مراکش، نیوزیلند، پاکستان، فلیپین، قطر، کوریای جنوبی، تایلند و تونس‌ خواهند بود.

رئیس‌جمهور آمریکا در حالی این نامه را به کانگرس فرستاده است که نیروهای این کشور پس از حدود ۲۰ سال جنگ، در ماه آگست سال گذشتۀ میلادی افغانستان را ترک کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان، آمریکا دارایی‌های بانک مرکزی این کشور را نیز منجمد کرد، اما به‌منظور رسیده‌گی به بحران جاری افغانستان در جریان یک سال گذشته، ۷۷۴ میلیون دالر کمک‌های بشری را به شهروندان فراهم کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: