وانگ یو، سفیر چین در کابل، امروز در یک نشست خبری مشترک با وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، از خروج غیرمسئولانه ایالات متحدۀ آمریکا از افغانستان انتقاد می‌کند.

سفیر چین می‌گوید که با آمدن آمریکا به افغانستان، شهروندان این کشور با مشکلات روبه‌رو شده بودند و اکنون با خروج غیرمسئولانۀ این کشور، مشکلات مردم دو  برابر شده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او هم‌چنان با انتقاد از منجمدماندن پول‌های افغانستان از سوی ایالات متحدۀ آمریکا می‌گوید که این کشور افزون بر کمک‌نکردن برای بهبودی وضعیت افغانستان، سبب ایجاد مشکلات شده است.

سفیر چین تأکید می‌کند که آمریکا باید مسئولیت اقداماتش در افغانستان را برعهده بگیرد. او تصریح می‌کند کشورش در افغانستان به‌دنبال منافع شخصی نیست و سیاست عدم مداخله دارد.

این اظهارات سفیر چین در کابل در حالی مطرح می‌شود که به تازه‌گی نمایندۀ ویژۀ ایران برای افغانستان نیز خواهان رهایی مردم افغانستان از «فتنۀ آمریکا» شده‌ است.

با این حال، شماری از آگاهان سیاسی به این باور  اند که اظهارات چین و ایران ناشی از دشمنی این کشورها با آمریکاست. آنان از کشورهای منطقه می‌خواهند که برای بهبود وضعیت افغانستان، حکومت سرپرست را برای پذیرش  شروط جامعۀ جهانی اقناع کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «چین و ایران به این نظر باشند که حکومت سرپرست افغانستان در قسمت رفتارش با زنان و جوانان تجدید نظر کند و به دختران اجازۀ درس را بدهد تا از  سوی جامعۀ جهانی به رسمیت شناخته و راه‌ برای انکشاف باز شود.»

با گذشت بیش از ده ماه از روی‌کارآمدن امارت اسلامی تاکنون هیچ کشوری حکومت سرپرست را به رسمیت نشناخته‌ است و نگرانی‌ها از بدترشدن اوضاع افغانستان به‌ویژه وضعیت اقتصادی مردم بیش‌تر می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: