شماری از رسانه‌های داخلی و خارجی گزارش داده‌اند که کانگرس ایالات متحدۀ آمریکا با حضور وزیر امور خارجه و دیگر مقام‌های این کشور در آیندۀ نزدیک نشستی را برگزار می‌کند تا دربارۀ این‌که در افغانستان چه گذشته و در آینده چه باید شود، گفت‌وگو کنند.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که این نشست به درخواست اعضای دموکرات کانگرس آمریکا در آیندۀ نزدیک برگزار می‌شود. او می‌‌افزاید که اعضای دموکرات کانگرس آمریکا از این ناراحت‌اند که وزارت خارجۀ این کشور بسیاری از موارد مربوط به افغانستان را با آنان در میان نگذاشته است و آنان نمی‌دانند در نزدیک به ۱۰ ماه گذشته در افغانستان چه گذشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ طارق فرهادی، اعضای کانگرس آمریکا از وزیر خارجۀ این کشور خواهند خواست تا طرح‌های آیندۀ خود دربارۀ افغانستان را ارائه کند.

نصرت‌الله حق‌پال، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که با توجه به اظهارات اخیر و افکار مراکز سیاسی و سیاست‌مداران مختلف آمریکایی، چنین به نظر می‌رسد که تا تعامل با امارت اسلامی مورد بررسی قرار بگیرد و منافع آمریکا نیز چنین ایجاب می‌کند.

او می‌افزاید احتمال دارد در این نشست به مقام‌های آمریکایی چنین مشورت داده شود که نیاز است تا با امارت اسلامی تعامل شود. با این حال، خپلواک زازی، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی، به این باور است که آمریکا با امارت اسلامی تعامل نمی‌کند و برعکس تحریم‌ها و فشارها بر آن را افزایش می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید در نشستی که از سوی کانگرس آمریکا برگزار می‌شود، امیدواری به کمک به نظام جدید افغانستان وجود ندارد و آمریکا فهرستی را به سازمان ملل متحد ارائه کرده است که براساس آن بر سفر شماری از مقام‌های امارت اسلامی محدودیت وضع خواهد شد. به گفتۀ او، امارت اسلامی باید اولویت‌ها را از سر بررسی کرده و خواسته‌های جامعۀ جهانی را بپذیرد یا هم بدیلی برای آن پیدا کند.

خبر نشست کانگرس آمریکا دربارۀ افغانستان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این شماری از سیاست‌مداران آمریکایی در مورد تعامل و نرمش با حکومت افغانستان صحبت کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: