مسئولان ریاست معارف کندهار می‌گویند، از شدت انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده که دو روز پیش فرماندهی پولیس ولسوالی میوند این ولایت را هدف قرار داد، دو مکتب دخترانه و پسرانه و بخش‌هایی از آمریت معارف این ولسوالی، ویران شده است.

این حمله بامداد دوشنبۀ گذشته، نُزدهم عقرب/آبان، در ولسوالی میوند رخ داد. در این رویداد ۴ تن کشته و ۴۰ تن به شمول نظامیان و غیرنظامیان زخمی شدند.

نظرمحمد صمیمی، مسئول دفتر رسانه‌های ریاست معارف کندهار می‌گوید، از شدت این حمله بخش‌هایی از مکتب ملالی میوندی و غازی ایوب‌خان و بخش‌هایی از آمریت معارف ولسوالی میوند که در فاصلۀ نزدیک فرماندهی پولیس موقعیت دارند، ویران شده است. به گفتۀ او، در این رویداد به دانش‌آموزان و کارمندان معارف این ولسوالی آسیب نرسیده است.

صمیمی می‌گوید، یک هیأت برای بررسی زیان‌های برجا مانده به ولسوالی میوند فرستاده شده است.

در ولسوالی میوند ۱۸ مکتب فعالیت دارد و ۴۳۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر در آن سرگرم آموزش‌اند.

شماری از باشنده‌گان کندهار از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند که به تأسیسات عامه آسیب نرسانند؛ زیرا این تأسیسات متعلق به مردم عام است.

آنان با نگرانی از ویران‌شدن دو مکتب در ولسوالی میوند می‌گویند، ویران‌کردن مکتب‌ها، پل‌ها و دیگر تأسیسات عامه قابل بخشش نیست و باید از آن‌ها حفاظت شود.

پیش از این نیز مسئولان ریاست معارف کندهار گفتند که درگیری‌های اخیر در این ولایت بر روند آموزش و پرورش نیز اثرهای منفی گذاشته است. به گفتۀ آنان در جریان این درگیری‌ها، ۴۸ مکتب در ولسوالی‌های پنجوایی، ارغنداب، ژیری و میوند این ولایت بسته و حدود هژده هزار دانش‌آموز از آموزش محروم شده‌اند.

گفتنی‌ست که در حمله بر فرماندهی پولیس ولسوالی میوند، مواد انفجاری در یک موتر نوع مازدا جابه‌جا شده بود. از شدت این انفجار شماری از خانه‌ها و دکان‌ها نیز آسیب دیده است. تاکنون هیچ گروهی به شمول طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

ولسوالی میوند از ولسوالی‌های ناامن در شاهراه کندهار-هرات به شمار می‌رود. طالبان از دو هفته به این‌سو در این ولسوالی با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: