مسئولان ریاست معارف کندهار می‌گویند، درگیری‌های اخیر در این ولایت بر روند آموزش و پرورش نیز اثرهای منفی گذاشته است. به گفتۀ آنان در جریان این درگیری‌ها، ۴۸ مکتب در چهار ولسوالی این ولایت بسته و حدود هژده هزار دانش‌آموز از آموزش محروم شده‌اند.

نظرمحمد صمیمی، سخنگوی ریاست معارف کندهار به سلام‌وطندار می‌گوید، ۲۴ مکتب در پنجوایی، ۱۳ مکتب در ارغنداب، ۱۰ مکتب در ژیری و یک مکتب در ولسوالی میوند بسته شده است.

به گفتۀ صمیمی، با بسته‌شدن این شمار مکتب‌ها حدود هژده هزار دانش‌آموز از درس باز مانده‌اند. سخنگوی ریاست معارف کندهار می‌گوید، دانش‌آموزان این ولایت یک‌بار به دلیل شیوع ویروس کرونا از آموزش پس ماندند و اکنون به علت جنگ از آموزش محروم شده‌اند.

خانواده‌های این دانش‌آموزان می‌گویند، با ادامۀ درگیری‌ها نگران آیندۀ کودکان‌شان هستند. دانش‌آموزان این مکتب‌ها از دولت می‌خواهند که هر چه زودتر امنیت را در این ولسوالی‌ها تأمین کنند تا مکتب‌ها دو باره باز شود.

فعالان مدنی و حقوق بشری کندهار نیز از بازماندن کودکان از آموزش نگران‌اند و از طرف‌های جنگ می‌خواهند تا جنگ را متوقف کنند و بگذارند مردم در فضای صلح‌آمیز به زنده‌گی‌شان ادامه دهند و درس بخوانند.

تاکنون در نتیجۀ درگیری‌ها در چهار ولسوالی کندهار ۶ هزار خانواده از این ولسوالی‌ها به شهر کندهار آواره شده‌اند. آنان از دولت و طالبان می‌خواهند که آتش‌بس کنند تا آواره‌گان دو باره به خانه‌های خود برگردند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: