مولانا زهیر، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که کمیته‌های فنی افغانستان و پاکستان از چند هفته به این‌سو دربارۀ حل مشکلات ترانزیتی گفت‌وگو داشتند و در نتیجه توافق شد که وسایط ترانسپورتی دو کشور می‌توانند اموال تجارتی را میان دو کشور انتقال دهند.

به گفتۀ او، روند عملی‌شدن این توافق هفتۀ آینده آغاز می‌شود. سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌افزاید: «در این زمینه توافق شده و به سود صادرات و واردات هر دو کشور است. این توافق‌نامه در هفتۀ پیش‌رو عملی می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، امیر امام‌الدین احمد، آمر اطلاعات عامۀ وزارت ترانسپورت می‌گوید که براساس این توافق، ترانسپورت‌های هر دو کشور اجازه دارند تا در شهرهای مختلف وارد شوند. او می‌افزاید که آنان آماده‌گی گرفته و شرکت‌های ترانسپورتی را به طرف مقابل معرفی کرده‌اند.

او می‌گوید: «با آنان چنین تفاهم شده است که به موترهای ما آنان سند می‌دهند که شرکت‌ها و موترها را ما معرفی می‌کنیم و آنان به این‌ها سند ویژه می‌دهند. موتری که این سند را داشته باشد، اجازۀ رفت‌وآمد به پاکستان را دارد، موترهای آنان که به این‌جا می‌آید، از ما سند می‌گیرند. این یک دستاورد خوب برای افغانستان به‌شمار می‌رود.»

با این حال، خان‌جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، این توافق را به سود دو کشور می‌داند و می‌گوید که در موجودیت این توافق، مشکلات در بخش ترانزیت حل خواهد شد. او روند تخلیۀ کالاهای تجاری، تلف‌شدن وقت، فاسدشدن اموال تجارتی و افزایش هزینه‌ها را از مشکلاتی می‌داند که پیش از این در بخش ترانزیت وجود داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هرچند آقای الکوزی با عملی‌شدن توافقی که در گذشته با پاکستان شده بود باور چندانی ندارد؛ اما می‌گوید که اگر این توافق به درستی عملی شود، افزون بر افزایش صادرات و واردات، هزینه‌های مالی نیز کاهش می‌یابد.

این در حالی‌ست که مقام‌های وزارت ترانسپورت از گفت‌وگو در زمینۀ هم‌کاری اوزبیکستان برای انتقال اموال تجارتی افغانستان از مسیر آن کشور به دیگر کشورهای آسیای مرکزی، خبر می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: