رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که میزان تجارت میان افغانستان و پاکستان به یک میلیارد دالر کاهش یافته است. روزنامۀ اکسپرس تریبون چاپ پاکستان، امروز به ‌نقل از اتاق مشترک بازرگانی و صنایع پاکستان و افغانستان (PAJCCI) در گزارشی نوشته که حجم تجارت میان دو کشور از ۲.۵ میلیارد دالر به یک میلیارد دالر کاهش یافته است.

این روزنامه نوشته است که «فقدان سیاست‌های تجاری دوستانه، نبود مکانیسم‌های تجارت مبادله‌یی مناسب، سرمایه‌گذاری ناکارآمد» از عوامل اصلی کاهش حجم تجارت میان افغانستان و پاکستان دانسته می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

براساس گزارش، اعمال اصلاحات مالی، مالیات مضاعف و اعمال مالیات توسط دولت‌های پاکستان و افغانستان، نیز بر تجارت میان دو کشور تأثیر گذاشته است.

زبیر متیواله، رئیس اتاق مشترک بازرگانی و صنایع پاکستان و افغانستان به اکسپرس تریبون گفته است: «حجم تجارت بین دو کشور باید به ۵ میلیارد دالر برسد، اما به‌دلیل نبود سیستم بانکی در افغانستان، پرداخت از طریق کشورهای ثالث امکان‌پذیر نیست.» او افزوده که دولت پاکستان هنوز تجارت به روپیه با افغانستان را تسهیل نکرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اکسپرس تریبون نوشته که با کاهش تجارت پاکستان به افغانستان، فرصت‌هایی برای کشورهای دیگر از جمله ایران به‌وجود آمده‌ است تا فعالیت‌های تجاری خود را در بازار افغانستان گسترش دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: