در افغانستان، انواع انتی‌بیوتیک‌ بدون نسخه‌ی داکتر در داروخانه‌ها در دست‌رس است و شهروندان نیز، با مبتلاشدن به هر بیماری‌ای، به گونه‌ی بی‌رویه از آن استفاده می‌کنند. 

بخش افغانستان سازمان جهانی بهداشت، در برگه‌ی تویتر خود به مناسبت هفته‌ی آگاهی‌دهی در باره‌ی مصرف داروهای ضدمیکروب، نوشته است: «انتی‌بیوتیک‌ها، فقط در برابر انتانات باکتریایی عمل می‌کنند. استفاده‌ی نامناسب از آن‌ها خطر مقاومت در مقابل انتی‌بیوتیک را افزایش می‌دهد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شماری از شهروندان، می‌گویند که به دلیل پایین‌بودن کیفیت داروها در افغانستان، برای کاهش درد شان، به ناچار از انتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کنند.

نسرین ستوده، باشنده‌ی کابل، می‌گوید: «مادرم در شفاخانه است و پزشکان به همه همین انتی‌بیوتیک را تجویز می‌کنند؛ چون درد بیش‌تر دارد و انتی‌بیوتیک درد را کم می‌سازد و باعث مقاومت بدن می‌شود و نیز دارو‌های افغانستان کیفیت ندارد که بیماران را به زودی صحت‌یاب کند.»

در همین حال، جاوید هژیر، سخن‌گوی اداره‌ی دارو و غذا، می‌گوید که این اداره به داروخانه‌ها اجازه نمی‌دهد که داروهای بی‌کیفیت را به شهروندان عرضه کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شفیق‌الله محمدی، کارشناس دارو در کابل، می‌گوید که انتی‌بیوتیک برای خانم‌های باردار، کودکان و بزرگ‌سالان تجویز نمی‌شود. او می‌افزاید: «استفاده‌ی بی‌رویه‌ی آن باعث تب، استفراغ و بیماری‌های گوناگون می‌شود.»

اداره‌ی دارو و غذا، می‌گوید که به هیچ داروخانه‌ در افغانستان اجازه نیست که دارو را بدون نسخه‌ی پزشک به بیماران عرضه کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: