مسئولان محلی در جوزجان، می‌گویند که کار ساخت یک مکتب در محدوده‌ی یک جریب زمین و با هزینه‌ی شخصی در روستای «ترناب اوزبیکیه‌»‌ی شهر شبرغان، مرکز این ولایت، آغاز شده است. به گفته‌ی آنان، این مکتب به هزینه‌ی یک میلیون و ۶۵۰ هزار افغانی ساخته و تا سه ماه دیگر کار آن تکمیل خواهد شد.

نورالدین عمیر، معاون والی جوزجان، می‌گوید: «تعلیم‌وتربیه به ما اشد ضرورت است. به این آدم که خداوند سرمایه داده است، شانزده‌ونیم لک افغانی مصرف می‌کند. شما هم باید در حساب تعلیم اولاد تان کوشش کنید و روان شان کنید تا در آینده اولاد شما مصدر خدمت به مردم شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

روستای «ترناب اوزبیکیه»، یکی از روستاهای دورافتاده در شهر شبرغان است که ۶۵۰ دانش‌آموز آن در دو نوبت زیر خیمه‌ آموزش می‌بینند. باشندگان این روستا، می‌گویند که شماری از دانش‌آموزان این روستا در نتیجه‌ی افزایش گرما به بیماری‌های گونه‌گون مبتلا شده اند.

نیازمحمد، باشنده‌ی روستای «ترناب اوزبیکیه»، می‌گوید که آموزگاران و دانش‌آموزان این روستا در این هوای گرم زیر خیمه به آموزش می‌پردازند.

نورمحمد، دیگر باشنده‌ی این روستا، می‌گوید: «دو تایم درس است و به ایستادشدن امکان ندارد. حتا خواستیم تا ختم گرمی و اعمار تعمیر، دانش‌آموزان را رخصت کنند. بچه‌ها همه مریض استند، تنها آب دارد این مکتب.»

در همین حال، محمدطاهر جواد، رییس معارف جوزجان، می‌گوید که هزینه‌ی ساخت این مکتب را تاجری به نام عبدالوکیل رسولی پرداخت می‌کند. به گفته‌ی او، با ساخت تعمیر این مکتب صدها دانش‌آموز از هوای گرم ۴۴ درجه نجات می‌یابند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آقای جواد، می‌افزاید: «ما بگوییم که تقریباً یازدهم تا دوازدهم تعمیر است که در این دو سال به هم‌کاری مردم می‌سازیم. ان‌شاءالله امیدواری است که به زودترین فرصت دو تعمیر دیگر هم بنیان‌گذاری شود که با کمک و سرمایه‌ی مردمی ساخته می‌شود و ان‌شاءالله یک مکتب را در ولسوالی آقچه افتتاح می‌کنیم که ۲۵۰ هزار دالر یک شخص مصرف کرده است.»

بر اساس معلومات ریاست معارف جوزجان، در دو سال گذشته زمین ۱۱ مکتب در بخش‌های مختلف این ولایت به گونه‌ی رایگان از سوی مردم اهدا شده است و با هم‌کاری مالی مردم اکنون کار ساخت دو مکتب دیگر نیز جریان دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: