شماری از قربانیان جنگ در زون غرب کشور که اعضای بدن‌شان را در جنگ‌های داخلی از دست داده‌اند، امروز (چهارشنبه، یکم ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری در هرات از طرف‌های درگیر خواستند که به‌خاطر خانواده‌ها و مادران داغ‌دیده، دست از جنگ و خون‌ریزی بردارند و صلح کنند.

آنان که از ولایت‌های هرات، فراه، غور، بادغیس، هلمند و نیمروز در شهر هرات گرد هم جمع شده‌ا‌ند، می‌گویند که دیگر توانی برای مردم نمانده است و طرف‌های درگیر به‌خاطر خدا صلح کنند. سلطان‌احمد صابر، رئیس نهاد جان‌بازان افغانستان در زون غرب در این نشست از نحوۀ برخورد طرف‌های درگیر در کشور در روند صلح انتقاد می‌کند و می‌گوید که  صف‌کشی‌های طرف‌های درگیر هم‌خوانی با صلح واقعی ندارد.

آقای صابر می‌افزاید، معلولان و خانواده‌های قربانیان، آسیب‌پذیرترین قشر در کشور اند که نمی‌خواهند دیگر بر آمار معلولان و قربانیان جنگ افزوده شود. او از طرف‌های درگیر می‌خواهد که جنگ را خاتمه دهند «دل‌شان به حال مادری بسوزد که هر روز به فراغ فرزند قربانی خود اشک می‌ریزد.»

این شمار قربانیان جنگ هم‌چنان از دولت می‌خواهند که معلولان سفیران صلح‌اند و باید در گفت‌وگوهای صلح شرکت داشته باشند.

محمدقاسم تکاور، رئیس کمیتۀ قربانیان جنگ در هرات و یک تن از معلولانی که در جنگ دو دستش را از ست داده است، از طرف‌های درگیر می‌خواهد که بیش‌تر از این خانواده‌ها را داغ‌دیده نکنند. او می‌افزاید، شمار معلولان جنگی در کشور به اندازه‌یی زیاد شده است که در هیچ کشور دیگری این رقم وجود ندارد.

عبدالغنی، یک تن دیگر از معلولان جنگی که از ولسوالی شیندند هرات در این نشست شرکت کرده است، می‌گوید که در جنگ‌ها بیش‌تر از همه مردم، غیرنظامیان زیان دیده‌اند. او نیز از طرف‌های درگیر می‌خواهد که با توقف جنگ، بر شمار معلولان و قربانیان جنگ نیفزایند.

این شمار قربانیان جنگ که می‌گویند معلولان سفیران صلح‌اند، هم‌چنان از دولت می‌خواهند که باید در گفت‌وگوهای صلح شرکت داشته باشند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: