هزاران تن از باشنده‌گان ننگرهار امروز (دوشنبه، بیست‌وسوم حمل/فروردین) در یک گردهمایی که در ورزشگاه شیرزی شهر جلال‌آباد، مرکز این ولایت برگزار شده بود، شرکت کرده بودند. شرکت‌کننده‌گان این گردهمایی در کنار تسریع روند گفت‌وگوهای صلح، از طرف‌های درگیر خواستند که در رمضان آتش‌بس سراسری اعلام کنند.

هدف از برگزاری این نشست، پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی و جمهوریت بود و در آن گفته شد که معامله بر سر دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در گفت‌وگوهای صلح، غیرقابل پذیرش است. اسرارالله مراد، عضو شورای ولایتی ننگرهار با مخاطب‌قراردادن طرف‌های درگیر می‌گوید که به احترام رمضان به جنگ پایان دهند.

شرکت‌کننده‌گان این نشست دربارۀ تسریع گفت‌وگوهای صلح و بقا و پایداری نظام نیز صحبت کردند. عبدالرؤوف شپون، عضو مجلس نماینده‌گان از مردم خواست که از نظام پشتی‌بانی کنند و نگذارند کسی با سرنوشت آنان بازی کند.

داوود مجاهد، از عالمان دین در این نشست از طالبان خواست که به جنگ جاری پایان دهند و خواسته‌های‌شان را از راه گفت‌وگو و به گونۀ صلح‌آمیز با دولت در میان بگذارند.

حیات‌الله حیات، سرپرست وزارت داخله در سخنرانی خود در این نشست از تجربه‌های تلخ تاریخی و پیامدهای آن یاد کرد و گفت که نمی‌خواهند به گذشته برگردند.

باشنده‌گان ننگرهار در حالی خواستار آتش‌بس سراسری و صلح می‌شوند که شورای عالی مصالحۀ ملی طرحی را برای نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان نهایی کرده و قرار است این طرح را در ۱۶ اپریل در این نشست ارایه کند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: