شماری از زنان هلمندی با شرکت در یک کارگاه آموزشی در این ولایت، خواهان توقف جنگ و برقراری آتش‌بس دائمی در کشور شده‌اند. این زنان که شمارشان به بیش از ۱۵۰ تن می‌رسد، از بخش‌های ناامن و ولسوالی‌های سیزده‌گانۀ ولایت هلمند هستند.

علاءالدین رحیق، عضو دفتر پشتی‌بانی مردمی ادرۀ مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید، در این کارگاه آموزشی دو روزه تنها بانوانی شرکت کرده بودند که در نبردهای دو طرف جنگ همسران، برادران و پسران خود را از دست داده‌اند.

آقای رحیق می‌گوید، دیدگاه‌ها، پیشنهادها و انتقادهای بانوان متضرر از جنگ را تجزیه و تحلیل کرده و با مرکز شریک می‌کنند.

عبدالمعید هاشمی، مسئول کمیتۀ دفاع از ژورنالیستان در هلمند می‌گوید، این برنامه رسما به کمک مالی ریاست پشتی‌بانی مردمی پیش از این در ده ولایت کشور تطبیق شده است. به گفتۀ او، هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، نقش زنان در روند صلح و آگاهی از حقوق‌شان در جامعه و خانواده و اقتصاد خانواده و کشور است.

بریالی نظری، معاون والی هلمند می‌گوید، ادارۀ ولایتی هلمند پشتی‌بان حقوق و آزادی تعلیم و آموزش‌های عالی و شغل بانوان است. به گفتۀ نظری، ادارۀ محلی ولایت هلمند متعهد است عاملان کشته‌شدن الیاس داعی را شناسایی و مجازات کند.

مادر الیاس داعی، خبرنگار کشته‌شدۀ رادیو آزادی در رأس شرکت‌کننده‌گان در این کارگاه، با چشمانِ پر از اشک از طرف‌های درگیر جنگ خواست هرچه زودتر به آتش‌بس درازمدت و صلح دائمی در کشور به توافق برسند.

الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی برای ولایت هلمند، نزدیک به یک ماه پیش در نتیجۀ انفجار ماین مقناطیسی در موتر حاملش کشته و برادرش زخمی شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: