این‌جا در «مصلی و مسجد جامع خاتم‌الانبیاء» در شهرک جبرییل شهر هرات مراسم تشییع جنازۀ شماری از قربانیان انفجار خونین شام گذشته در هرات، برگزار شده است. بسته‌گان قربانیان این روی‌داد می‌گویند که همه‌روزه گواه روی‌دادهای خونین و ازدست‌دادن عزیزان‌شان‌اند و دیگر هیچ امیدی برای آرامی کشور ندارند.

علی‌بخش، باشندۀ هرات، سه تن از بسته‌گانش را در انفجار دی‌روز از دست داده است. او می‌گوید که در این روی‌داد خاله، دختر خاله و پسر خاله‌اش جان باخته‌اند که دو تن آنان تنها نان‌آوران خانواده‌های‌شان بودند.

علی‌بخش می‌افزاید: «سه تن از اقارب من است، دو تن زن است. یکی آن معلم و ۲۵ ساله بود، دیگرش پسر بود که دانش‌جو بود و مادر خود را نزد داکتر/پزشک برده بود. همین بچه و دختر نان‌آور خانوادۀشان بودند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

امیر محمدی، رانندۀ موتر مسافربری که هدف این انفجار قرار گرفته است، هنوز در شوک به‌سر می‌برد. او که در شفاخانۀ مرکزی هرات زیر درمان قرار دارد و به سختی سخن می‌گوید، چشم‌دیدش را این‌گونه به زبان می‌آورد: «از دروازۀ ملک مسافران را سوار کردیم، در بین راه جبربیل آمدیم، در مسیر راه مسافر پایان/پیاده می‌شد، در هشت متری که رسیدیم یک‌ بار انفجار شد. دیگر نفهمیدم که چی شد، دنیا و عالم سرم تاریک شد، یک زمان فهمیدم که یک نفر از دستم گرفت و بلند شدم، دیدم که دنیا و عالم پارچه‌های ماشین و آدم است. دیگر خبر ندارم یک وقت فهمیدم که در شفاخانه هستم.»

دیگر گواهان عینی این روی‌داد، نیز روایت‌های تلخی از محل انفجار را حکایت می‌کنند. در همین حال، نعیم‌الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، این روی‌داد را ناشی از انفجار ماین مغناطیسی در بدنۀ یک موتر نوع فلانکوچ عنوان می‌کند و می‌افزاید که نیروهای امارت اسلامی در حال بررسی این روی‌داد اند.

او به باشنده‌گان هرات، به‌ویژه باشنده‌گان مناطق هزاره‌نشین این ولایت اطمینان می‌دهد که برای تأمین امنیت آنان تلاش‌ها جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در انفجار شام گذشته در هرات، ۷ تن به‌شمول چهار زن جان باخته و ۱۰ تن دیگر شامل پنج زن و پنج مرد زخم برداشته‌اند. براساس گفته‌های مسئولان صحی هرات، پنج تن از زخمیان این روی‌داد که وضعیت وخیم داشتند، برای درمان ناوقت شب گذشته به ایران منتقل شدند. این انفجار افزون بر تلفات جانی، زیان‌های هنگفت مالی به دکان‌ها و خانه‌های مسکونی نیز وارد کرده است.

این انفجار در منطقۀ «حاجی عباس»، از محله‌های شیعه‌نشین و هزاره‌نشین شهر هرات رخ داده است و تمامی زخمیان و کشته‌شده‌گان شیعه‌مذهب‌اند.

براساس گزارش‌ها، این نخستین انفجار پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، در ولایت هرات است. هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است. پیش از این اما مسئولیت بیش‌تر انفجارها و روی‌دادهای مشابه در کابل و برخی ولایت‌ها را گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش برعهده گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: